» 
»
 

Olimpiyatlara Naim ve Halil damga vurdu!

Olimpiyat oyunları tarihinde Türkiye'nin en başarılı sporcularından olan halterciler Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu oldu. Olimpiyat oyunları tarihinde toplamda 86 madalya elde ettiler. Naim ve Halil, en çok birincilik kürsüsüne çıkan sporcular olarak tarihe geçtiler.

Türkiye'nin olimpiyat oyunları tarihinde şimdiye dek 86 madalya elde ettikleri için en başarılı sporcu, halterci Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu oldu. Halil Mutlu ve Naim Süleymanoğlu Türk sporcular içerisinde 3'er altın madalya kazandılar ve en fazla birincilik kürsüsüne çıkan halterciler olarak tarihe geçtiler. Naim Süleymanoğlu, 1996'da Atlanta, 1922'de Barcelona ve 1988'de Seul'da 3 kez üst üste zirvede kaldı ve hem dünya hem de Türk spor tarihine adını altın harfler ile yazdırmış oldu. Halil Mutlu, 2004'de Atina, 2000'de Sidney ve 1996'da Atlanta'da altın madalya alarak ve Naim Süleymanoğlu'nu kendisine örnek alarak onun başarısını tekrarlamış oldu.

Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu'nun muhteşem başarısının ardından en çok Türkiye'ye altın madalya getiren sporcular ise güreşçiler oldu. Güreşte Mithat Bayrak, Mustafa Dağıstanlı ve Hamza Yerlikaya Türkiye'ye olimpiyatlarda 2'şer altın madalya kazandırdılar. Mithat Bayrak ve Mustafa Dağistanlı, 1960 Roma ve 1956'da Melbourne'de, Hamza Yerlikaya 2000 Sidney'de ve 1996'da Atlanta'da zirvede yer aldılar. Türkiye olimpiyat oyunlarında kazandığı toplam 86 madalyanın 78'ini erkeklerden alırken, 8'i ise kadın sporculardan geldi.

Kadınlarda halterde Nurcan Taylan altın madalya, Elvan Abeylegesse atletizmde 2 gümüş madalya, Azize Tanrıkulu tekvandoda gümüş madalya, Nur Tatar tekvandoda gümüş madalya,, Gamze Bulut atletizmde gümüş madalya, Hamide Tosun tekvandoda bronz madalya ve Hülya Şenyurt judoda bronz madalya aldı.

Ayrıca, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda Sibel Özkan'ın 48 kiloda kazandığı gmüş madalya, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin Özkan'ın doping yaptığı gerekçesi ile geri alınmasına karar verildiği için değerlendirilmeye alınmadı. Aslı Çakır Alptekin ise 2012'de Londra Olimpiyatları'nda 1.500 metrede elde ettiği altın madalya, Alptekin'in doping aldığı gerekçesi ile geri alınmasına karar verildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *