» 
»
 

Ölüm sebeplerinde ilk sıra kalp damar hastalıklarının

TÜİK tarafından Türkiye genelinde yapılan istatistik sonuçlarına göre 2016 yılında 408 bin 782 ölümün yüzde 39.8'inin sebebi kalp ve damar hastalıkları.

Her saniye yeni doğumlarla gerçekleşen nüfus artışına orantılı olarak ölümler yaşanmakta. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ölüm sebepleri üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye genelinde 2016 yılı için bir önceki yıla oranla ilk üç sıra yine değişmedi.

Bu sonuçlara göre ilk sırada yer alan "dolaşım sistemi hastalıkları" sebebiyle 162 bin 876 kişi yaşamını yitirdi. Bu önemli hastalığı yüzde 19.7 ile kanser ve yüzde 11.9 ile solunum sistemi hastalıkları takip etti. Öte yandan dolaşım sistemi hastalıkları sebebiyle gerçekleşen ölümlerin 2016 yılında yüzde 40.5'i "iskemik kalp" hastalığından, yüzde 23.6'sı ise "serebro-vasküler" hastalıktan kaynaklandı.

Kanserden ölüm en çok gırtlak, soluk borusu/bronş/akciğerden Kanser nedeniyle gerçekleşen ölümlerin toplam sayısı 2016 yılında 78 bin 931 kişi oldu. Bu ölümlerin yüzde 31.1'i gırtlak ve soluk borusu/bronş/akciğerin kötü huylu tümöründen kaynaklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *