» 
»
 

Olumsuz düşüncelerden kurtulmak için 8 adım

En iyimser insanlar bile bazen olumsuz düşüncelere kapılabiliyor. Normal hayatın birer parçası olan endişe, üzüntü, öfke ve diğer olumsuz duygular kronik bir hale gelirse işte o zaman zihinsel açıdan zararlı olabilir. Peki bardağın dolu tarafını nasıl göreceğiz? İşte 8 adımda kendi kendine terapi yöntemleri...

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, bireyler eğer kronik olarak bardağın boş tarafını görmeye başlamışsa, bu durumun hayatın kaçınılmaz zorlukları karşısında bireyin kendisini toparlamasına engel olduğunu belirtti. Daha olumlu olmayı bazı pozitifliği artıran beceriler uygulayarak bireylerin öğrenebileceğini dile getiren Başkak, düzenli olarak pozitif duyguları teşvik eden becerileri öğrenip uygulayan kişilerin daha mutlu ve sağlıklı olabileceğini ifade etti. Peki olumlu duyguları besleyen yöntemler neler? Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Başkak, olumsuz düşüncelerden kurtulmanın 8 yolunu anlattı.

1- Olumsuz duygu ve düşünceleri tespit ederek kafanızın içinde dönüp duran olumsuzlukları somutlaştırın. Bunun için de tüm engel düşünceleri bir kağıda yazın.

2- Pozitif duyguların kendiliğinden gelmesini beklemeyin. Teslimiyetçi ve miskin bir kabullenişten uzak durun. İlham gelmesini beklemeden küçük hedeflerinize yönelin ve adımlar atın. Yaptıkça enerji bilinçaltından gelecektir.

3- Başkalarına yardım ederek bir şekilde kendinize de yardım etmiş olursunuz. Sizinle benzer sorunlar yaşayan insanlara destek olmaya çalışın ve iyilik yapmanın ruhu beslediğini unutmayın. Bu ağır paketleri olan birine taşımada yardım etmek de olabilir, yabancı birine yol tarif etmek de...

4- Çevrenizde size kendinizi iyi hissettiren şeylere odaklanın ve keyif alacağınız her şeye dikkat edin. Bu keyif bir hobi, bir etkinlik olabileceği gibi bir kahve de olabilir. Zevk aldığınız şeylere odaklanarak çevrenizdeki dünyadan da zevk almaya başlayın.

5- Size kendinizi iyi hissettiren insanlarla bağlarınızı güçlendirin. Zira aile, dostlar, hoş sohbet kişilerle bağları güçlendirmek önemlidir. Kuracağınız güçlü sosyal bağlar kendinize inancınızı da artırır. Yapılan uzun vadeli çalışmalarda iyi ilişkilerin daha iyi sağlık ve uzun yaşamla ilişkisi ortaya koyulmuştur.

6- İçinde bulunduğunuz dünyadan çıkarak yeni ortamlara girin, yeni hobiler edinin, etkinlikler ya da kurslara katılın. Yeni bir şeyler öğrenmek, bilinçaltınızdaki enerjiyi uyandıracak ve besleyecektir.

7- Eğer yaşadığınız sorunlara saplanıp kalırsanız, sizi depresyona ve umutsuzluğa sürükler. Kaybın, stresin, başarısızlığın ya da travmaların sizi ezmesine izin vermeyin. Bunları öğrenme deneyimleri olarak kullanın ki neleri öğrenmenizi sağladı buna odaklanın. Artık o konuda tecrübeli ya da kendinizden emin misiniz önemli olanın bu olduğunu bilin ve hayat size ekşi bir limon verdiğinde, limonata yapın.

8-Zihninizin imkanlarını keşfederek en güçlü silahınız olan beyninizi nasıl kullanabileceğinizi fark edin. Otohipnoz ve meditasyon, geçmişteki sorunlar ya da gelecekteki zorluklar üzerine düşünerek zihinsel kaynaklarınızı tüketmektense kontrol edemediğiniz şeyleri bırakıp olduğunuz ana odaklanmanızı sağlar. Bunları yapabilmek için ise otohipnoz ve meditasyon eğitimleri alın.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *