» 
»
 

Omuz ve sırt ağrılarının nedeni psikolojik olabilir

Omuz ve sırttan başa yayılan ağrılar sadece fiziksel değil. Psikiyatrist Baran, pek çok doktora gitmenize rağmen omuz ve sırt ağrılarına çözüm bulamadıysanız kaynağının psikolojik olabileceğini belirtti.

Günümüzde çok sayıda kişinin muzdarip olduğu omuz ve sırt ağrıları eğer doktor doktor gezmenize rağmen geçmiyorsa bunun psikolojik tarafını da düşünmenizde fayda var. Omuz, sırt ve kol ağrılarının psikolojik kaynaklı olabileceğini belirten Moodist Psikiyatri Uzmanlarından Psikiyatrist Dr. Selin Baran, sabah yataktan yorgun kalkmak, gün ortasında kolunuzu kaldıracak haliniz kalmaması, biraz iş yapınca ya da yol yürüyünce bacaklarınızda oluşan ağrılar gibi sebeplerle doktora gidilebildiğini ancak fiziksel hiçbir hastalık bulunamayabildiğini kaydetti. Böyle durumlarda sorunun psikolojik olabildiğini belirten Dr. Baran, psikolojik ağrıların aslında insanın kendi kendine uydurduğu ağrılar olmadığını, ağrının kaynağının fiziksel değil stresli yaşam olayları olduğunu kaydetti.

Baran, kişilerin stres ve sıkıntı ile altta yatan fiziksek hastalığın meydana getirebileceği ağrıları daha fazla duymasına neden olabileceğini belirterek, kafayı basit bir ağrıya takan insanların bu ağrıyı daha fazla hissedebileceğini ifade etti. İnsanı rahatsız eden ve vücudumuzda bir tehlikeye işaret eden ağrının beden hasarını işaret etmekle birlikte kişinin ne hissettiğini anlatan göreceli bir tanım olduğunu aktaran Psikiyatrist Dr. Baran, sıkıntıdan bunalmış bir haldeyken baş ağrısının daha fazla hissedildiğini, arkadaşınızla gezerken bu ağrının hiç hissedilmeyebildiğini kaydetti.

Ortada hiç sebep yokken de kişilerin ağrı hissedebildiğini belirten Baran, bu ağrılara bazen az bazen de çok tepki gösterilebildiğini, ağrıyı meydana getiren fizyolojik durum ortadan kalkmasına rağmen ağrının yine de hissedilebildiğini ifade etti. Bu tür ağrıların somatik yani psikolojik ağrı olarak tanımlandığını dile getiren Baran, bu tür ağrıların tedavi edilmemesi halinde kronikleşebileceğini, 6 aydan fazla süren ağrıların kronik ağrı olarak adlandırıldığını bildirdi. Kişilerin ağrıya dikkatini yöneltmesi ve kendini dinlemesi durumunda ise ağrının daha da şiddetleneceğini vurgulayan Baran, ağrıların davranışları değiştirebileceğğini, kişide gerginlik, huzursuzluk, aşırı stres, uyku bozukluğu, cinsel isteksizlik, toplumdan uzaklaşma ve günlük işleri yapamama gibi durumlara sebep olabileceği bilgisini paylaştı.

AĞRILAR DEPRESYON BELİRTİSİ OLABİLİR
Yaşlılarda genel vücut ağrısının çocuklarda ve ergenlerde ise karın ve baş ağrılarının depresyon belirtisi olduğunu belirten Baran, kaygının ağrıyı daha da şiddetlendirdiğini, hastaların içinden çıkamadığı kısır bir döngüye neden olduğunu kaydetti. Peki ne yapılmalı? Psikolojik tedavi yöntemlerinin son yıllarda olumlu sonuçlar ortaya çıkardığını, psikolojik destek ile ağrılarla başa çıkmayı kolaylaştırdığını belirten Baran, ağrının boyutunun ihmal edilmemesi gerektiğini, genetik, fizyolojik, kültürel, sosyal ve ruhsal yönleriyle bir bütünlük içinde ele alınması gerektiğini ifade etti. Baran "Ağrı tedavisinde psikoterapiler etkili olmaktadır. Bilişsel davranışçı terapiler ağrı tedavisinde en sık kullanılan ve başarılı sonuçlar elde edilebilen psikoterapi yöntemidir."  dedi.

AĞRI TEDAVİSİNDE AKAPUNKTUR
Ağrı ve stres üzerinde akapunkturun etkisi bilimsel araştırmalarla kanıtlandığını savunan Baran, akapunktur sayesinde beyinden endorfin ve seratonin gibi mutluluk veren hormonlar salgılandığını, bu maddelerin eksikliğinde depresyon gibi pek çok psikiyatrik hastalık meydana geldiğini dile getirdi. Alının ağrı kesicilerin bir süre sonra endorfin salgısını azalttığını kaydeden Baran, " Akupunktur bu doğal ağrı kesicinin salgılanmasını uyarır. Böylece tüm ağrılarda azalma meydana gelir. Aynı zamanda stres ve sıkıntı ortadan kalkar. Hasta kendini daha mutlu hissettikçe ağrılar da yok olur. Akupunktur aynı zamanda kas gevşetici ve ödem çözücü etkisiyle de ağrı kesici etki yapar. Vücudu dinçleştirir ve hareket kabiliyeti sağlar. Böylece hastanın yaşam kalitesi daha çok artacaktır.” şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *