» 
»
 

Önemsenmeyen diş çürüğü kansere davetiye çıkarıyor

Sağlıklı gülüşlerin düşmanı olan, küçük bir diş çürüğü deyip ihmal edilen diş problemleri böbrek, kalp ve damar hastalıkları, karaciğer hatta kansere bile neden olabiliyor. Uzmanlar önemsenmeyen diş çürükleri konusunda uyarılarda bulunuyor.

Ağız ve diş sağlığının önemi defalarca vurgulansa da malesef ki bu durum pek ciddiye alınmıyor. Küçük bir diş çürüğü diye önemsenmeyen diş problemlerinin günün birinde başımıza büyük bir felaket getirebileceğinden habersiziz.

Uzmanlardan bu sefer önemli bir açıklama geldi. Diş Hekimi Selma Kurtoğlu, 6 ayda bir yapılması önerilen ağız ve diş kontrolüne vatandaşların 2 senede bir giderek hafife aldıklarını ve önemsemediklerini belirtti. Diş sağlığının ihmal edilmesi ile birlikte de vücutta sistematik birçok rahatsızlığın meydana geleceğini ifade etti.

Sağlıklı ve inci görünümünde dişlere sahip olmak için bakım şarttır. Günde 5 dakika bile almayacak diş fırçalama işlemini mümkün olduğunca 3 sefer veya 2 sefer yapmak gerekir. Eczanelerde veya marletlerde güvenilir markaların ağız bakım suyu ve diş ipi ürünleri de ek olarak kullanılmalıdır.

Yeterli beslenmenin de diş sağlığı açısından büyük önemi vardır. Karbonhidrat, vitamin, mineral alımı orantılı olmalıdır. Dengeyi bozacak şekilde beslenmeden uzak durulmalıdır. Dişlere zarar verecek sert kabuklu yiyecekleri de mümkün oldukça en zararsız şekilde tüketmek gerekir.

Diş sağlığı için, havuç ve elma gibi lifli besinler tüketilmelidir. Şekerli sakız yerine şekersiz sakız çiğnemek dişleri temizleyecektir. Asitli içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve suyu tüketmek gerekir. 6 ayda bir diş bakımı yaptırmak gerekmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *