Online alışveriş nasıl güvenli şekilde yapılabilir?

İnternet üzerinden alışveriş yapmak artık oldukça yaygın bir hal aldı ancak güvenli bir online alışveriş yapabilmek için de dikkat edilmesi gereken hususlar var. İşte internetten nasıl güvenli online alışveriş yapılır görelim.

Hemen her ihtiyacımızı karşıladığımız online alışveriş siteleri yaygın kullanılsa da pek çok kişinin aklında güvenlik sorusu hala büyük bir yer kaplıyor. İnternetten güvenli alışveriş yapabilmenin ayrıntılarını Pit Start kurucu Deniz Cem Altaca yanıtladı. İşte online güvenli alışverişin püf noktaları.

İnternet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yaparken her şeyden önce sitenin güvenilirliğinden emin olmanız gerekiyor. Alışveriş yaparken ödeme sayfasından SSL sertifikası bulundurmayan sitelerden kesinlikle uzak durun. İnternet sitelerine ödemelerinizi yaparken mutlaka 3D Secure güvenlik desteği kullanın ve ödeme kısmı hariç hiçbir yerde kart bilgilerinizi yazmayın.

Online alışveriş için kredi kartı kullanacaksanız bankanızın internet şubesine girerek bir sanal kart oluşturmakta fayda var. Sanal kartınıza alışverişiniz tutarında limit oluşturun ve ödeme sonrasında limitinizi mutlaka sıfırlayın.
Alışveriş sitelerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise alacağınız ürünlerin geri iadesinin mümkün olup olmadığıdır. e-ticaretin en önemli özelliklerinden birisi de ürün iadesi ve dolayısıyla kesinti yapmaksızın para iadesidir. Bunları sitede mevcut olup olmadığına dikkat edin.

Eğer EFT/Havale ya da kapıda ödeme seçeneklerini kullanırsanız e-ticaret sizin içininiz biraz daha rahatlatabilir. Alternatif ödeme yöntemleri kullanarak ödemek sizi büyük bir riskten korur.

Alacağınız ürünün hızlı teslim ediliyor olması da tercih sebebiniz olmalı. Bu sayede ürünleri fazla beklemez ve sorun oluştuğunda daha hızlı çözüme ulaşbilirsiniz.

Online alışveriş yapacağınız sitenin mutlaka bir muhattabının olmasına dikkat edin. Telefon, adres bilgileri, müşteri hizmetleri, e-posta gibi kanallardan site yetkililerine ulaşabileceğinizden emin olun.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *