» 
»
 

Online alışveriş sitesi Alibaba 24 saatte 18 milyar dolarlık satışla rekor kırdı

Alibaba.com yeni bir rekora imza attı ve Bekarlar Günü olarak bilinen 11 Kasım tarihinin ilk 7 dakikası içerisinde 10 milyar yuan yani 1,43 milyar dolarlık satış yapıldı. Bir saat içinde ise online satış rakamı 36,2 milyar yuan yani 5 milyar dolara yükselirken 24 saat içinde bu rakam 120.7 milyar yuan yani yaklaşık 18 milyar dolar oldu.

Dünyanın en büyük online alışveriş siteleri arasında yer alan Alibaba.com kendi rekorunu kırdı. Çin Komünist Partisi resmi yayın organlarından olan Global Times’in haberine göre, 11 Kasım’da gerçekleştirilen dünyanın en büyük alışveriş etkinliği Bekarlar Günü, yeni bir rekora imza attı. Dünyaca ünlü sanal alışveriş sitesi Alibaba üzerinden yapılan alışveriş tutarı 11 Kasım’ın ilk 7 dakikasında 1.43 milyar dolara ulaştı ve bir saat içinde bu rakam 3.9 milyar dolara çıkarak 2015 yılındaki kendi rekorunu da geçmiş oldu. Büyük bölümü mobil cihazlardan gerçekleştirilen 5 milyar dolarlık online alışveriş sayesinde e-ticaret devi Alibaba, geçen yılki satış rakamına yüzde 25 fark attı.

Alibaba üzerinden gerçekleştirilen sanal alışverişler, Çin genelindeki sanal alışverişlerin yüzde 84’ünü oluşturuyor. Alibaba.com bünyesinde yer alan “Taobao”, “T-mall” ve “JD.com” günler öncesinden 11 Kasım’da gerçekleştirilecek Bekarlar Günü için hazırlıklarını yapmış ve özel promosyonlar sunmuştu.

1999 yılında Hangcou'daki Çinli firmaların ürettikleri ürünleri aracısız ticaretini sağlamak amacıyla kurulan Alibaba.com, ABD'de yapılan Şükran Günü sonrasındaki ilk pazartesi günü ile yarışan Çin'in Bekarlar Günü 11 Kasım'da, 24 saat içinde yaklaşık 18 milyar dolarlık satış rakamıyla rekor kırdı. Dünya üzerindeki 80 ülkede 40 binin üzerinde çalışanı bulunan Alibaba Group, adını Alibaba ve Kırk Haramiler masalından almış ve Jack Ma tarafından 100 bin dolarlık bir sermaye ile kurulmuştu.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *