Online alışveriş yapanların oranı yükseldi

Türkiye'de ilk başladığı yıllarda oldukça temkinli yaklaşılan internet üzerinden alışveriş günümüzde giderek artış gösteriyor. Yapılan araştırmalar Türkiye'de her 3 kişiden 1'inin online alışverişi tercih ettiği ortaya çıktı.

Türkiye'de vatandaşların alışveriş tercihleri gelişen teknolojiyle birlikte değişiklik gösteriyor. Ajans Press'in GfK'dan edindiği bilgilere göre alışveriş ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılayanların oranı yüzde 65 oldu. Online alışveriş yapanların en çok giyim sektöründen satın aldıkları görülürken, bunu yüzde 48 ile finans, yüzde 44 ile tüketici elektroniği ve küçük ev aletleri takip etti. Talepteki bu artışla birlikte e-ticaret yapan mağaza sayıları da artış gösterdi. Pek çok mağaza, fiziki mağazalarının yanı sıra sanal mağaza açma konusunda da elini çabuk tuttu ve internet müşterilerini de kaçırmamak için online mağaza açtı.

İnternet üzerinden en az alınan şeyler ise yüzde 16  oranıyla paketlenmiş yiyecek ve içecek oldu. Medyada da online alışverişe ilgi yüksek oldu. ITS Medya verilerine göre internette ve portallarda internet alışverişi üzerine 24 bin 266 haber yapıldı.

İnsanlar internet üzerinden alışverişin yanı sıra ürün araştırmalarını da online yapmayı tercih etmeye başladı. Satın almak istedikleri ürünün özelliklerini, fiyatını mağaza mağaza gezmeden internet üzerinden yapmak daha çok tercih edilir oldu. İnternette ürün araştıranların oranı yüzde 56'ya yükseldi ve yüzde 45'lik bir kitle de geçtiğimiz seneye göre interneti daha fazla kullanmaya başladığını ve ürün satın aldığını belirtti.

Peki dünyada durum ne?

Dünya genelinde istatistiklere bakıldığında mobil ödeme olanaklarının artmasını talep eden Avrupalı tüketicilerin oranı yüzde 21 ile sınırlı kaldı. Bu oranın en yüksek olduğu yer ise Latin Amerika oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *