Online satışta engeller kalkıyor

Hazırlanmakta olan yeni düzenleme ile internet satışlarında tüketiciye ürün çeşitliliği ve uygun fiyat avantajı sağlanacak.

Rekabet Kurumu yetkililerinden alınan bilgilere göre rekabet hukuku uygulamalarında tespit edilen ihtiyaçların giderilmesi ve AB mevzuatıyla uyum sağlanması için "internet satışları", "acentelik sözleşmeleri" ve "en çok kayrılan müşteri koşulu" konularında düzenleme yapılıyor. İnternet satışlarında AB Komisyonu'nun yaklaşımı ile mevcut düzenlemenin karşılaştırılması sonucu eksiklikler olduğu tespit edildi ve kılavuzda yer alan bazı açıklamalarda değişiklik ve yeni açıklamalar eklenmesine yönelik çalışma başlatıldı. Buna göre "Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz Taslağı" hazırlanması kararlaştırıldı.

Hazırlanan yeni kılavuz taslağında internet satışlarında bazı yeni yasaklamalar tanımlandı ve marka imajı, bedavacılık sorunu gibi üreticilerin kaygılarını gidermeye yönelik izin verilebilir nitelikteki dikey kısıtlamalara değinildi. Kılavuz taslağında her bayi ve distribütörün satışlarını internet üzerinden yapabilme hakkına işaret edilerek pasif satışlar kapsamındaki internet satışlarına yönelik sınırlamalar dikey anlaşmayı grup muafiyeti kapsamı dışına çıkaracak ve pasif satışın engellenmesine eşdeğer kabul edilecek.

Dağıtıcının, başka bir dağıtıcı bölgesindeki müşterilerin kendi web sitesine erişimlerini ve satışlarını kısıtlaması ya da müşterilerin üretici ya da diğer dağıtıcının sitesini yönlendirilmesi engellenecek. Müşterinin kredi kartı adres bilgisinin dağıtıcının bölgesinde olmadığı fark edildiğinde işlemin sonlandırması, internet satışlarının toplam satışlara oranına ilişkin kısıtlama getirilmesi, dağıtıcının internetten tekrar satışa sunacağı ürünlerde fiziki satış noktalarında satışa sunulan ürünlere kıyasla yüksek fiyat ödemesinin karşılaştırılması, pasif satışın engellenmesi olarak kabul edilecek. Bu sınırlamalarla belli bir bölgeden ya da müşteri grubundan online talep geldiğinde talebin karşılanmasının engellenmesi, internet kanalı için maksimum satış oranı belirlenmesi ağır sınırlama olarak kabul edilecek. 11 Eylül tarihine kadar kamuoyu görüşüne açılan taslağa ilişkin değerlendirme öneriler duzenleme@rekabet.gov.tr adresine iletilebilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *