» 
 

Orfoz balığına dokunanın cebi yanacak!

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan ve Uluslararası Doğa Koruma Birliğinin kırmızı listesinde bulunan Orfoz balığının avlanması Türkiye genelinde yasaklandı. Yasağı çiğneyenlere para cezası uygulaması yapılacak.

IUCN (Uluslararası Doğa Koruma Birliği) nesli tükenme tehdidi altında olan Orfoz balığının avlanmasını yasakladı. Bu yasak kapsamında, Orfoz balığını avlayanlara, toplayanlara, karaya çıkaranlara, gemilerde bulunduranlara, nakledip satışa sunanlara para cezası uygulanacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yayımlanan tebliğe göre, Orfoz yasağı 1 Eylül 2016 ile 31 Ağustos 2020'ye kadar sürecek. Sayılarının oldukça az olmasından dolayı, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan orfoz balıklarının devamlılığının sağlanabilmesi adına uygulama konulan düzenlemeye uymayanlara 113 TL para cezası verilecek.

WWF-Türkiye Doğa Koruma Sorumlusu Yaprak Arda, verilen bu kararı yerinde bulduğunu ve desteklediğini belirtti. Açıklamasında, Orfoz balığının genel özelliklerinden de söz eden Arda, Orfoz'un çift cinsiyetli bir balık türü olduğunu, 12 yaşına kadar dişi sonrasında da erkeğe dönüştüğünü, üreme yaşına kadar da avlanmaması gerektiğini söyledi.

Akdeniz bölgesinde olduğu kadar, yerel ekonomi için de büyük önem taşıyan Orfoz balıklarının, neslinin devam etmesi için yasağa uyulması gerektiğini vurgulayarak, bir zamanlar bol olan balığın neslinin yasadışı avcılık nedeninden dolayı tehlike altında olduğunu ifade etti.

Kaş ve Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi tarafından yürütülen proje ile bölgedeki Orfoz ve deniz çayırları gibi nesli tükenmekte olan türlerin koruma altına alınabilmesi için oldukça büyük bir çaba sarf ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *