» 
»
 

Organ nakli olan 4 yaşındaki Sofia sağlığına kavuşuyor

Böbrek problemleri olarak dünyaya gelen Ukraynalı ailenin Sofia Koliadinska adlı bebekleri için babadan alınan uygun böbrek Medicana International İstanbul Hastanesi'nde küçük kıza nakledildi. 4 yaşındaki Sofia yavaş yavaş sağlığına kavuşuyor.

Ukraynalı Sofia Koliadinska adlı kız bebek, doğuştan böbrek rahatsızlıkları ile dünyaya geldi. 4 yaşındaki Sofia için uygun böbrek ise babadan alınmak üzere İstanbul'daki Medicana International Hastanesi'nde kızına nakledildi. Anne karnında iken böbrek yetmezliği teşhisi konulan Sofia, bu probleme bağlı olarak gelişim geriliği ve kilo alımda sıkıntılar yaşadı. Almanya, İsrail, Ukrayna ve pek çok ülkede yaptığı araştırmalar sonrasında kızına böbrek nakli ameliyatının Türkiye'de yapılmasına karar verldi. Gerekli incelemelerin ve tetkiklerin yapılmasının hemen ardından babadan alınan böbrek, küçük kıza nakledildi.

Sofia'nın babası Yevgen Koliadinski, insanın dünyadaki en kıymetlisinin yavrusu olduğunu, anne karnında iken bebeklerinin bu rahatsızlığını öğrendiklerinde büyük şok yaşadıklarını söyledi. Daha sonrasında doğduğunda da ilk etkileri görüldü. Ardından kilo alamama ve gelişim bozukluğu ile karşılaşıldığı, her doktordan farklı şeyler duyduklarını, zamanın biraz daha ilerlemesi ile küçük kızlarının diyalize başlayacağını ve biran önce ameliyat edilmesi gerektiğine karar verdiler. Öncelikle İsrail'de küçük Sofia'nın kilo problemi uygun düzeye getirilip ardından da Ukrayna'da buradaki hastanede tedavi gören yakınlarının tavsiyesi ile Türkiye'ye gelip nakle karar verdiklerini belirtti.

Sofia'nın doktoru Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, böbrek nakli yapılan Ukraynalı ailelerin vasıtası ile Sofia ile tanıştıklarını, ailenin oldukça bilinçli ve tedavinin aşamaları ile ilgili fikir sahibi olduklarını, ilk donörün anneanne olduğunu ancak sağlık problemlerinden dolayı anneannenin uygun görülmediğini ardından Sofia'nın annesinin aday olduğunu onunda bebeğin bünyesinin anneye spesifik antikorlar barındırması sebebinden dolayı naklin yapılmadığını, son aşamada gerekli testler sonucunda babadan böbreğin alınmasına karar verildiğini ve nakil sırasında hiçbir sıkıntının yaşanmadığını dile getirdi.

Sofia'nın geldiğinde 9 kilo olduğunu, ağızdan beslenemediği için uygun kiloya başka bir ülkede getirildiğini, uygun kiloda Sofia'ya böbrek naklinin başarı ile gerçekleştirildiği belirtildi. Prof. Dr. Sarıyar, Sofia'nın ailesinin bilinçli olmasının kendisini memnun ettiğini, Sofia'nın bundan sonrası süreçte önemli bir takibe, iyi beslenmeye ve düzenli ilaç kullanımına ihtiyacı olduğunu söyledi. Küçük kızın, artık gelişiminin normale döneceğini, kendi yaşıtları gibi kilosunun ve vücut fonksiyonlarının normale döneceği ifade edildi.

Baba Yevgen, böbreğini verirken bir an bile düşünmediğini, evladının sağlığına kavuşması, diğer çocuklarla oynaması, okulunda öğrenim görmesi için her zaman elinden geleni fazlasıyla yapacağını, Türkiye'de kızının ameliyat olması ile ilgili doğru kararı verdiğini, hastaneye ve doktorlarına teşekkür ettiğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *