» 
 

Ormanlarımız insansız yangın gözetleme kuleleriyle korunacak

Ülkemizin akciğerlerini yok eden orman yangınlarına dur demek için Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müd. düğmeye bastı. Ormanlara kurulacak olan insansız yangın gözetleme kuleleri ile yangınların minimuma indirgenmesi hedefleniyor...

Bodrum, Antalya, Kemer derken günlerdir yaşanan orman yangınları nedeni ile ülkemizin oksijen kaynağı olan ormanlarınız yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Bakanlık bu gidişata bir dur diyerek çıkan yangınlara anında müdehale edilmesine yardımcı olacak bir sistem olan İnsansın yangın gözetleme kulelerini yaygınlaştırma kararı aldı. Hali hazırdakullanılan sistemin insan odaklı olması nedeni ile yangın ihbarlarında gecikme, dolayısıyla da geç müdehale söz konusu olabiliyor. Tüm bu gecikmelerin önlenmesi adına Orman Bakanlığı tarafından yaygınlaştırılması planlanan insansın yangın gözetleme kuleleri büyük önem taşıyor.

Geçtiğimiz yıl pilot bölge olarak seçilen Adana ve Mersin'de 5 gözetleme kulesi ile başlatılan bu özel projenin aldığı olumlu sonuçlar doğrultusunda uygulama alanını genişletme kararı alan bakanlık 8 gözetleme kulesini daha bünyesine katarak Akdeniz ve Ege'nin bazı şehirlerinde orman yangınlarının denetim altına alacak.

Orman yangınlarını kontrol altına alabilmek için zamanla yarışıldığını ve bunu  için yangında önceden yapılması gereken planlamanın önemini vurguayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kurulacak olan insansız gözetleme kuleleri sayesinde yangına müdehalede gecikmeye neden olan bu sürenin minimuma indirilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

 

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *