» 
»
 

Ortalama hız uygulaması başladı

Otoyollardaki ogs ve hgs gişelerine giriş, çıkış sürelerini baz alarak ortalama hızları hesaplanıp hız limitlerini aşan sürücülere ceza kesecek olan uygulama bugün başladı. Yeni uygulamayla tuzak radar iddiaları sona ererken ve yaşanan kazaların önüne geçilmiş olacak. Kesilen cezalara 15 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle birlikte, uygulamaya konması daha önce açıklanan, otoyollardaki ortalama hız ihlaline uymayan sürücülere cezai işlem uygulaması bugün itibariyle uygulanmaya başladı.

Ortalama hız uygulaması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Avukat Cevat Kazma, yeni uygulamanın, otoyollarda giriş ve çıkış yaptıkları HGS/OGS noktaları arasında kat etmiş oldukları mesafe ve süre bilgilerinden ortalama hızlarının tespit edileceğini belirtti.

Konuyla ilişkili örmek verilecek olursa, Mahmutbey-Edirne arasındaki 210 km’lik otoban yolunun 1 saat 55 dakikada geçilmesi gerekiyor. Araçlar bu süreden daha kısa sürede iki gişe arasını geçmesi durumunda, sürücülere cezai işlem uygulanacak.

Yeni yönetmelikte belirtilen süreyi aşan araçlara trafik cezası uygulanacağını belirten Cevat Kazma, hız sınırlarını yüzde 10-30 arası aşan sürücülerin 154 TL, yüzde 30'dan fazla aşanların ise 427 lira ceza ödeyeceğini ifade etti.
Yeni uygulamanın ilk olarak İstanbul-Edirne, Niğde-Şanlıurfa, Ankara-İstanbul, , İzmir-Aydın, , Adana-Mersin ve Adana-

Şanlıurfa otoyollarında başlayacağını belirten Cevat Kazma, bugün başlayan uygulamayla birlikte yaşanan kazaların en az seviyeye indirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Yeni uygulama ile kesilen cezalara itiraz edilmek istenirse, 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hâkimliklerine başvurması gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *