» 
»
 

Oruçken ağız kokusunu önlemek için neler yapılmalı?

Ramazan ayında oruç tutanlar yaklaşık 17 saat aç kalırken, açlığın beraberinde ağız kokusu da herkesin problemi oluyor. Peki ağız kokusunu nasıl önleriz?

Ramazan ayında, herkesin problemi olan ağız kokusunun nasıl giderileceği konusunda pek çok söylem dolaşıyor. Türkiye'de oruç tutanlar için aç kalma süresi yaklaşık 17 saati bulurken, açlıktan dolayı ağızda oluşan rahatsız edici kokunun nasıl giderileceği konusunda Hospitadent Diş Hastanesi'ndeki Diş Hekimi Recep Eşkar merak edilen soruları cevaplandırıyor. Uzun süren açlığın beraberinde sosyal yaşamımızı da beraberinde devam ettirdiğimizden dolayı ağız kokusunun çevredekileri rahatsız etmemesi için baskılanması gerektiğini söyleyen Eşkar, oruç iken ağız kokusu oluşmaması için neler yapılmalı açıklıyor.

Saatlerce dişler fırçalanamadığından ve hiçbirşey yiyip içilmediğinden dolayı iftardan sonra sahur bitimine kadar özenli olunması gerekiyor. İftar yaptıktan sonra ve sahur yaptıktan sonra mutlaka dişleri fırçalayıp, ağızı ve dili oluşabilecek bakterilerden, plaklardan dezenfekte etmek gerekiyor. Diş aralarına sıkışan yiyecek artıklarının temizlenmesi için de mutlaka diş ipinin kullanılması gerekiyor. Ağız kokusunu uzun süre kamufle edecek önemli bir etken olan ağız bakım suyu da kullanılmalıdır. Dişleri fırçalarken, ağızın iyice temizlendiğinden emin olmak gerekiyor. Özellikle dilin de fırçalanması gerektiğini söyleniyor. Çünkü diş fırçalandığında gün içerisinde oluşabilecek kokunun sadece yüzde yirmisi engelleniyor ise dil de fırçalandığında kokunun engellenebilirliği yüzde doksana çıkıyor.

Bu sene Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesinin ardından soğuk içecekler daha fazla tüketilmektedir. Fakat soğuk su ve diğer içecekler ağız kokusunu daha fazla artırmaktadır. Bu nedenle soğuk su ve içecekler yerine, ılık su ve sıcak içecekler tüketilmelidir. Ramazan ayı dışında normalde, öğle ve akşam saatlerinde beslenme alışkanlığı olduğundan mide bu saatlerde öz suyu salgılamaktadır. Bu nedenle bu saatlerde iletişim halinde olduğumuz kişilere biraz uzak mesafeden konuşmak daha iyi olacaktır. Sahur vaktinde ağır yemeklerin yanı sıra kahvaltılık daha çok tercih edildiğinden dolayı, ağızda koku yapacak pastırma ve sucuk gibi baharatlı gıdalar da tercih edilmemelidir. Sahurda normal çay yerine ağızda hoş koku bırakacak, ada çayı, yeşil çay, meyve çayları gibi aromatik çaylar tüketilmelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *