» 
»
 

Oruçlu iken meydana gelen ağız kokusu nasıl önlenir?

Ramazan ayı süresince hatta sonrasındada tutulan oruçlarda yaşanan en büyük sıkıntılardan biri ağız kokusudur? Peki ağız kokusu nasıl önlenir? Ağız kokusunu gidermek için öneriler nelerdir? Ayrıntılar haberimizde...

Oruç tutan kişilerin en çok şikayet ettiği ağzı kokusunu aslında birkaç küçük tedbir ve uygulama ile gidermek aslında hiçde zor değil. Kişiye ve çevresine rahatsızlık veren bu kokuyu önlemek için başlıca unsurun doğru diş temizliği olduğunu ifade eden uzmanımız Ecz. Mehmet Müderrisoğlu, önemli uyarılarda bulundu.

Ağız kokusunun başlıca sebeplerinin ağız içinden kaynaklandığını ve bununla başaçıkabilmek için ağız içerisindeki hijyeni sağlamanın bunun için en etkili yöntem dişleri düzenli fırçalamaktan geçtiğini ifade eden uzmanımız, bunun yanı sıra çinko içeren diş macunlarıyla ağız kokusundan kurtulmak mümkün olduğunu çinko’nun ağız kokusu yapan uçucu sülfür bileşiklerini etkisiz hale getirerek kokuyu ortadan kaldırdığının klinik testlerde de görüldüğünü ifade etti.

Bunun haricinde de yapılan araştırmalar doğrultusunda sahur ve iftarda saatlerinde yenen maydanoz ve nanenin ile içilecek bir bardak süt ile de ağız kokusunu yok etme konusunda mucizeler yaşandığını görmeniz mümkün olabilir.Tüm bunlar haricinde yeme içmenin yasak olduğu oruç süresü boyunca boğaza kaçırmamak şartı ile ağıza su alarak çalkalamak da ağız içi hijyeni açısından önem teşkil etmektedir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *