» 
»
 

Orucu bozan şeyler nelerdir? İğne yaptırmak orucu bozar mı?

İçerisinde bulunduğumuz ramazan ayını layığı ile tamamlamak herkezin en büyük amacı. Müslüman aleminin en kutsal ibadetlerinden oruç tutmak ise bu ayın bizlere getirdiği bir lütuf. Peki nelerin orucu bozup nelerin bozmadığını öğrenmeye ne dersiniz?

On bir ayın sultanı kabul edilen ramazan ayında tutulan oruçlar, verilen zekatlar, kılınan namazlarla hem ruhsal hem bedensel bir arınma yaşanır. Bu güzel ayda bire bin katılarak yazanılan sevapları kazanmak için ibadetlerimizi kusursuz olarak yapmaya çalışmak ise en büyük amacımızıdır. En çok da biz tok iken açın halini anlamak için tutulan oruçlar adeta ramazan ayı için bir simge durumundadır. İşte bu kıymetli ibadeti yerine getirirken bilinmesi gereken hususlar arasında orucu bozan ve bozmayan şeyler bulunmaktadır. İbadetimiz sevabını katlayabilmemiz için iyi niyetimiz başta olmak üzere ibadeti yanlışsız ve ektiksiz yerine getirmekte büyük önem arz etmektedir. Bizde sizler için bu önemli bilgileri araştırarak birkaç başlık altında topladık... Orucun başlıca kuralları arasında yeme, içme, cinsel ilişkide bulunmak oruç ibadetini sırasında kesinlikle yapılmaması gereken haller arasındadır. Bunların dışında en çok merak edilen sorular arasında;

İğne yaptırmak orucu bozar mı? sorusuna cevap olarak orucun bozulmayacağı fakat iftardan sonra yahut imsaktan önce yaptırılmasının daha doğru olacağı sonucuna ulaştık. Bir başka husus ise vitamin olarak enjekte eden iğneler ya da aşılar orucu bozmaktadır. Hatta gıda takviyeleri, serumlar ve kan verilmesi de orucunuzu bozan haller arasında yer almaktadır. Bu gibi nedenlerle bozukmak zorunda kalınan oruçlar daha sonra kaza edilerek telafi edilmelidir.

Bir diğer husus ise Göz damlası kullanımıdır. Göz damlası orucu bozar mı? çok merak edilen hususlar arasındadır. Göz damlası kullanıyor olmak orucu bozmamaktasır. Genellikle çok az miktarlarda kullanılan damlanın büyük bir miktarı gözün dışına akmaktadır. Kullanılan damlanın göz kanallarından sindirim sistemimize ulaşması ise binde bir ihtimal olarak kabul edilmektedir. 

Altanmaması gereken başka bir konu ise diş tedavisi ve diş fırçalamanın orucu bozup bozmadığıdır. Oruç olduğumuz süre içerisinde diş tedavisi yaptırmanın oruç için herhangi bir sakatlayıcı durumu söz konusu değildir. Bu bağlamda acıyı azaltmak için yapılan enjeksiyonlarda orucu bozmamaktadır. Fakat işlen sırasında boğaza kaçabilme ihtimali olan kan, su, v.s. sıvılar orucu sakatlayabilmektedir. Diş fırçalamak ise normalinde orucu bozmaken yine boğaza diş macunu ve su kaçırabilme ihtimali düşünülerek diş fırçalama sohur bitmeden ve iftar vaktinden sonra yapılması daha uygun olacaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *