» 
»
 

Örümcek zehri felçli hastalara umut olacak

Avustralya'da yapılan araştırmalarda örümcek zehrinin felçli hastaların tedavisinde kullanılabileceğini saptandı. Araştırmada görev alan bilim insanları, örümcek zehrinde bulunan bir proteinin, beyni felç sonrasında oluşabilecek hasardan koruyacağını iddia etti.

Birçok başarılı çalışmaya imza atan Queensland ve Monash üniversitelerinden bazı araştırmacılar, Avustralya'nın kuzey kesiminde bulunan Queensland eyaletine bağlı Fraser Adası'nda araştırmalar kapsamında dünyanın en zehirli örümcekleri arasında olan 3 "huni yuvalı örümcek" yakalamayı başardı.

Yakalanan örümceklerin laboratuvar ortamında zehirleri çıkarılarak incelemeye alındı.  Pipet yardımıyla ile alınan zehirde bulunan Hi1a proteininin bir örneğini üretti. Üretilen protein örneğini farelere enjekte eden araştırmacılar, proteinin, felç sonrasında beyinde hasar oluşmasının temel etkeni olan beyindeki asit algılayan iyon kanallarını tıkadığını belirledi.

Queensland Üniversitesi'nde görevli Glenn King, çalışmayla ilk kez felç sonrasında beyinde oluşan hasarı azaltmanın yolunu bulduklarını söyledi. King, Hi1a'nın, felç nedeniyle beynin oksijensizlikten en çok etkilenen ve hızlı hücre ölümü nedeniyle genellikle tedavisinin zor olduğu bölgesini de koruduğunu ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *