» 
»
 

ÖSYM sınav başvurusu için bir günlük süre müjdesi

LYS, ALES, KPSS ve Adalet Bakanlığı sınavları için başvuru süresini geçiren adaylara ÖSYM Başkanı Demir müjdeyi verdi. Demir, başvuru sistemini bir gün süreyle açacaklarını duyurdu.

Her sınav sonrasında başvuru gününü kaçıran adaylar olduğunu belirten ÖSYM Başkanı Ömer Demir, başvuru süreleri geçen LYS, ALES, KPSS ve Adalet Bakanlığı sınavlarına süresi içinde başvuru yapamayan adaylar için bir karar aldıklarını, bu karara göre de her sınav için 1 gün süreyle başvuru sistemini açacaklarını duyurdu. Demir, ALES adayları için 27 Nisan'da, LYS adayları 28 Nisan'da, KPSS A Grubu Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavları için 4 Mayıs'ta, Adalet Bakanlığı sınavları için ise 17 Mayıs'ta sınav başvuru sisteminin 1 gün süreyle açılacağını bildirdi.

Sınav başvuru sürelerinin ÖSYM tarafından açıklanan tarihlerde saat 23:59 olarak dakik bir şekilde belirlendiğini belirten Demir, ÖSYM olarak başvuru tarihi sona ermiş ancak henüz yapılmamış sınavlar için başvuruların belirtilen tarihlerde bir gün süreyle alınmasına karar verildiğini açıkladı. Sınav ücretlerinin ise sadece internet bankacılığı üzerinden sınav kılavuzunda belirtilen miktarda en geç saat 23.59'a kadar yatırılması gerektiğine işaret eden Demir, sınava başvuran adayların tercih ettikleri illerde sınava alınacaklarını ancak bu kuralın sadece KPSS, ALES, LYS ve Adalet Bakanlığı sınavları için geçerli olduğunu kaydetti.

ARTIK GEÇ BAŞVURU GÜNÜ KILAVUZDA İLAN EDİLECEK
Bundan sonra da ÖSYM'nin kılavuzda adaylara "geç başvuru günü" ilan edeceğini belirten Ömer Demir, belirlenen bu 4 sınavın haricinde geç başvuru yapacak adayların biraz farklılaştırılmış ücret ile belirtilen tarihlerde geç başvuru yapabileceğini ancak bu adayların sadece Ankara'da sınava girebileceğini bildirdi.

Geç başvuru gününe çok sayıda adayın kalmaması açısından sınav ücretinin normal belirlenen ücretten biraz daha yüksek olmasına karar verdiklerini ifade eden Demir, bu uygulamanın ilave bir organizasyon gerektirdiğini belirtti. Demir, başvuru tarihini kaçıran adaylar için bunun bir fırsat oluşturacağını, bundan sonra tüm sınavlarla birlikte geç başvuru günü de duyurulacağı bilgisini paylaştı. Demir "Yani adaylar sınavlara hem son başvuru tarihini hem de geç başvuru tarihini görebilecek. Mazeret aranmaksızın geç başvuru gününe kalan adayların başvurularını kabul ediyor olacağız." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *