ÖSYM’nin kazandığı para dudak uçuklattı

ÖSYM’nin açıklanan 2016 Yılı Mali Durum ve Beklentiler Raporu’na göre bu yıl Ocak-Haziran ayları için 447 milyon 518 bin 382 TL’lik bir gelir elde etti.

Merkezin en büyük gelir kaynağı üniversite giriş sınavları ile Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS). Bu yıl ortaöğretim mezunlarına yönelik düzenlenen rekor katılımın gerçekleştiği KPSS ile ÖSYM’nin gelirinin de arttığı tahmin ediliyor. Sınav ücretlerinin yanı sıra sınav sonrasında sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yönelik yapılacak itiraz için de ücret talep eden merkezin düzenlediği en fazla katılımın olduğu sınavları ve başvuru ücretlerini inceledik. Ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

Üniversiteye giriş ve devlet kadrolarına yerleştirme sınavları başta olmak üzere milyonlarca kişinin geleceğini ilgilendiren sınavları gerçekleştiren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) adeta para basıyor.

Yılda 50’ye yakın sınav düzenleyen merkez, 2016 Yılı Mali Durum ve Beklentiler Raporu’na göre bu yıl Ocak-Haziran ayları için 447 milyon 518 bin 382 TL’lik bir gelir elde etti. ÖSYM, personel giderleri, SGK primleri, mal ve hizmet alım giderleri, cari transferler gibi giderlerini de sınavlardan gelen gelirle karşılıyor. Gelirin fazlası da hazineye devrediliyor.

ÖSYM ayrıca gerçekleştirdiği tüm sınavlarda başvuru hizmeti ücreti olarak adaylardan 3 TL, şifre edinmek için 5 TL, fotoğraf güncelleme için 10 TL alıyor. Yine yanlış soruya itiraz da ücretli. Örneğin, LYS’de her soruya itiraz için adayların 20 TL ödemesi gerekiyor. Soru kitapçığı ve cevap kâğıdının adaylar tarafından inceleme isteği ücreti ise 50 TL. Kısaca ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavlarda her adımda adaylardan ücret talep ediliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *