ÖSYS ve TEOG tercih tarihleri değiştirildi! İşte yeni tarihler...

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından LYS tercihleri tarihi değiştirildi. Gelen açıklamalara göre yeni ÖSYS tercih tarihinin 26 Temmuz ile 2 Ağustos arasında olarak değiştirildiği belirtildi. TEOG tercih tarihlerinde de düzenlemeler yapıldı.

YÖK'den (Yüksek Öğretim Kurulu) gelen bir açıklamaya göre bu sene ÖSYS sınavının tercih tarihlerinin değiştirildiği belirtildi. LYS tercih süresinin ileri bir tarihe alınmasına karar verildi. 26 Temmuz'da başlayacak LYS tercih tarihinin 29 Temmuz'a ertelenmesine, 2016 ÖSYS tercihlerinin ise 29 Temmuz ile 3 Ağustos tarihleri arasında yapılabileceği ifade edildi. TEOG tercih tarihlerinde ise yine bir erteleme söz konusu. Yeni TEOG tercih tarihleri 29 Temmuz'a kadar uzatıldı.

Yüksek Öğretim Kurulu üyelerinin, olağanüstü hal kararı kapsamında alınan tedbirlere yönelik kanun hükmünde kapatılmasına karar verilen 15 yükseköğretim kurumuna ait olan bilgilerin ise tercih klavuzundan çıkarılacağı söylendi. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen TEOG sınavının da tercih süreleri uzatıldı. TEOG tercih tarihinin 29 Temmuz'a kadar uzatıldığı MEB tarafından açıklandı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı olan TEOG'un tercih sürelerinin 25 Temmuz'a kadar olduğu bilinirken, MEB'ten gelen bir karar ile bu tarihin 29 Temmuz'a kadar uzatıldığı öğrenildi.

Bakanlık, OHAL kararının ardından 2016 Ortaöğretim Kurumları Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu takviminde de değişliğe gitti ve 15 Temmuz'da başlayan 25 Temmuz'da sona erece tercih başvuru tarihlerini 29 Temmuz'a kadar uzattı. Tercih işlemlerinin tamamlanmasından sonra 8 Ağustos'ta sona erecek olan yerleştirme sonuçlarının açıklanma tarihini ise 12 Ağustos'a çekildiği. Düzenlenen yeni takvime göre boş olan kontejanlar 15 Ağustos'ta açıklanacak. Yerleştirmeye göre, 1. nakil başvuruları 15-19 Ağustos tarihlerinde, 2. nakil başvurular 22-26 Ağustos tarihlerinde, 3. nakil başvuruları ise 29 Ağustos ile 2 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

TEOG sınavı tercihlerini yapan öğrencilerin en fazla 25 okul seçme hakları olacak. Okulların klavuzdaki kodlarına, kontejan tablolarındaki yüzdelik dilimine ve öğrencinin yüzdelik dilimine göre puan dikkate alınarak tercih yapılması gerektiği belirtiliyor. Tercihler http://www.meb.gov.tr adresinden veya https://e­okul.meb.gov.tr adresinden 15-25 Temmuz arasında saat 17:00'a kadar sürecek. Yerleştirme Ön Çaışma Formu'nun ise bir çıktısı alınarak okul müdürlüğü tarafından ve öğrencinin velisi tarafından imzalandıktan sonra okulda saklacak ve bir nüshası ise veliye imza karşılığında verilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *