» 
»
 

Otizm sebepleri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Otizm, kişilerin kendisini ifade etme, karşısındakini anlama gibi sosyal etkileşim becerilerinin gelişiminde gecikme ya da sapma ortaya çıktığında fark edilebiliyor. Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, erken tanı, zamanında, uygun müdahale ile otizmin tedavisinin mümkün olduğunu belirtiyor.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, hastalık hakkında bilinmesi gerekenleri aktardı. Klasik otizm tanısı ile birlikte otistik bozukluk belirtilerinden bazılarını taşıyan bireylerin otistik olarak değerlendirilemesi ile otizm görülme sıklığının yüzde 4'lere çıktığını belirten Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, otistik bozuklukların erkeklerde kızlara göre yüzde 4 ila 5 kez daha sık görüldüğünü kaydetti.

OTİSTİK BOZUKLUK NASIL ANLAŞILIR?
Bebeklerde bazı beceriler kazanılması gerektiği halde kazanılmamış yada kazandığı becerilerde kayıp yaşamış olabilir. 6 aylık bir bebek kişileri tanımıyor, gülümsemiyorsa, 1 yaşında işaretle göstermiyor, oyun oynamıyor, 1-2 anlamlı kelime söylemiyorsa, adıyla seslenildiğinde bakmıyor, göz teması kurmuyorsa, 2 yaşındaki oyuncaklarla amacına uygun şekilde oynamıyorsa, taklide ve kurmacaya dayalı oyun oynamıyor, çevresinde olup bitene ilgisiz görünüyor ve bir ilişki ihtiyacı göstermiyorsa gelişim basamaklarında bir sorun yaşanıyor olabilir.

Bu gelişimsel basamaklardaki gecikmeye ek olarak otistik bozukluğu olan çocuklarda anlamsız şekilde sallanma, dönme gibi tekrarlayıcı hareketler gözlemlenebilir. Otistik bozukluğun en sık belirtileri gündelik rutinlere katı şekilde bağımlılık, değişikliklere aşırı tepki, dokunma, acı gibi uyaranlara çok az ya da çok fazla yanıt vermedir. Bu belirtilerden herhangisi birisinin çocuğunuzda olduğunu düşünüyorsanız hiç zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanız önemli. Sorun ve sorunun derecesinin belirlenmesi ile birlikte otistik bozukluk olup olmadığı ve uygun tedavi şeçenekleri oluşturulabilir.

Yalnız unutulmamalıdır ki otistik bozukluk belirtilerinin hangilerinin bulunduğu, bu belirtilerin şiddeti bireyler arasında farklılık gösterebilir ve hatta zaman içinde değişebilir. Otizimde kalıtımsal genetik önemli bir etkiye sahiptir. Otistik çocukların kardeşlerinde yüzde 3 ila 8 oranında görülür. Bu oran tek yumurta ikizlerinde yüzde 60 ila 90 arasına çıkabilir. Bu çocuklarda içe kapanıklık, sosyal ilişkilerde güçlük, dil gelişiminde sorunlar topluma göre daha sık görülür. Yine de otizme neden olan mekanizma tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Çevresel faktörlerin otizmin ortaya çıkışındaki etkisi, aşıların, besinlerdeki katkı maddelerinin etkileri de hala tartışmalıdır ancak herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

OTİZMİN TEDAVİSİ
Otizm tedavisi, çocuğun yaşına uygun iletişim becerileri geliştirmesini amaçladığı için sözel ve sözel olmayan iletişim becerilerini geliştirmek için özel eğitim programları, dil ve iletişim terapileri erken dönemde başlamalıdır. Hastalığın olumlu gidişatı açısından otizmli çocukları sosyal hayatın içinde tutmak ve uygun eğitim almalarını sağlamak oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşıtlarıyla aynı okulda kaynaştırma eğitimi almaları bu açıdan önem arz eder. Çocuğun iletişim tarzını aile kavramalı ve bunu geliştirmesine yönelik okul, aile ve çocuk psikiyatristi işbirliği içinde eğitim ve destek sağlamalıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *