» 
»
 

Otizmli Ateş müzik aşkıyla engelleri aştı

Ateş, tek parmakla piyano çalmaya başladı ve müzik yeteneği ile hayata tutundu. Otizimli Ateş şimdi bir üniversitenin müzik bölümü öğrencisi ve ilk konseri ile umudun sembolü halinde geldi.

İzmir'de 20 yaşındaki Ateş Güldoğan, tek parmağı ile çaldığı piyano sayesinde müzik yeteneği keşfedilince önünde bambaşka bir dünyanın kapıları aralandı. Piri Reis İlköğretim Okulu'nda kaynaştırma öğrencisi olanAteş, Ümran Baradan Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'ne kabul edildi. Düzenli olarak piyano eğitimi alan Ateş Güldoğan, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü'nün yetenek sınavını kazanarak 3. sınıfa kadar geldi. Güldoğan, şu anda Mozart, Bach, Beethoven ve Çaykovski eserlerini ustalıkla icra ediyor ve resitallere hazırlanıyor. Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden davetler alan Güldoğan, tüm otizimli çocuklar için azmin sembolü olarak görülüyor.

 

12 yıldır Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Nilüfer Akdoğu Ateş Güldoğan'a ders veriyor. Akdoğu, Ateş'e en büyük desteği ailesinin verdiğini, onda keşfettikleri müzik yeteneği için sürekli ders aldırdıklarını belirtti. Ateş'e 8 yaşından beri piyano öğrettiğini belirten Akdoğu, "Bugün Ateş bize ve tüm otizmlilere umut veriyor, toplantılarına katılıyor ve onlardan davet alıyor. Ateş çok şanslı. Madden ve manen kendisini çok seven bir aileden geliyor, çok kötü durumda otizmli çocuklar olduğunu biliyoruz." şeklinde konuştu.

Ateş Güldoğan ise müzikle ilişkisini "gizem" olarak tanımlıyor ve en çok Mozart'ı sevdiğini belirtiyor. Güldoğan "Konser sırasında heyecanlanmamalıyım, selam veriyor ve tebrikleri kabul ediyorum. Müzik yapmak çok güzel" ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *