» 
»
 

Otlu peynir diyabet hastalarına şifa oluyor

Uzmanlar tarafından yapılan yeni bir araştırma otlu peynirde kullanılan 'suh' bitkisinin diyabet hastalarına umut olabileceği açıklandı.

Tıbbın en önemli dallarında Moleküler biyoloji ve genetik alanında önemli çalışmalar yürüten Dr. Alkan, yaptığı yeni bir araştırmada Van'ın meşhur oltu peynirinde de kullanılmakta olan suh adı verilen bitkinin bil hassa gövde kısmının, şeker hastalarına şifa olabileceğini ifade etti.

Yapılan araştırma kapsamında, farelere 3 hafta süreyle belirli dozlarda suh bitkisi verildi ve farelerink kan şekerinin 100'lere kadar düşürdüğü, çok fazla su içmeyi azalttığı, sık idrara çıkmayı bıraktığı gözlemlenirken Haemogram ve patoloji sonuçlarına göre de Pankreastaki beta hücrelerini yenilediği kaydedildi.

Henüz diyabet tedavisinde kullanılabilecek Sulh bitkisi için iddialı sözler söylemenin erken olduğunu belirten Dr. Alkan, bulunan maddenin ilaç haline getirilmesi için, etken maddenin tam olarak tespit edilmesi gerektiğini belirtti. Çalışmalar tamamlandığında insülin artışını destekleyen 'suh bitkisi' nin 6 milyonun üzerinde diyabet hastasına umut ışığı olacaki

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *