» 
»
 

Otobüs ve minibüslerde büyük değişiklik

Şehir içi toplu taşımada kullanılan yüz binlerce otobüs ve minibüs, teknolojinin sunduğu olanaklar ile daha da güvenli hale getirilecek.

İstanbul Kadıköy'de bir yolcunun otobüsün şoförüne şemsiye ile saldırması ile meydana gelen kazanın ardından sürücü güvenlik kabinleri gündeme geldi ve zorunlu hale getirildi. Bu nedenle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ile sürücü ve yolcu güvenliğine yönelik düzenlemelere gidildi. Sürücü dışında 8'den fazla oturma yerini olan yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar için sürücü kabini oluşturulmaya karar verildi. Bu kabin, dışardan gelebilecek herhangi bir darbeye karşı koruyacak ve yolcuların sürücü ile temasına imkan verilmeyecek bir şekilde tasarlanacak.

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın bir minibüste vahşice öldürülmesinin ardından gündeme gelen toplu taşıma araçlarındaki güvenlik problemlerinin önüne ise Özel donanımlı Toplu Araçları ile geçmek hedefleniyor. Şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşımacılığı ile servis ve turizm taşımacılığı yapan araçlar haricinde diğer şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapmakta olan araçlar ek şartları karşılamaları suretiyle Özel Güvenlik Donanımlı Toplu Taşıma Araçları olarak adlandırılacak. Bu söz konusu araçlarda ise araç takip cihazı, kamera sistemi, acil durum butonu ile görüntü kayıt sistemi bulunacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *