» 
 

Otomatik katılıma sayılı günler kaldı! BES hakkında detaylar...

1 Ocak 2017'de yürürlüğe girecek Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile çalışanlar bir emeklilik planına otomatik olarak dahil olabilecekler. Peki, BES'e ne kadar kesilecek? BES hakkında bilinmesi gerekenler haber detaylarında...

türkiye'de 2003'te faaliyete başlayan Bireysel Emeklilik Ssitemi (BES), özellikle 2013 yılında hayata geçirilen teşviki ile büyük bir ivme elde etti. Ssitemde 2012 yılı sonun akadar geçen dokuz yılda yaklaşık 3.1 milyon katılımcıya ve 20.3 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşılıken, 2013'ten itibaren katılımcılara yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25'ine kadar devlet kalkıtı ödenmeye başladı. Devlet katkısı sonrasında geçen 3 yılda ise katılımcı sayısı 6.5 milyonu aştı. Fon büyüklüğü ise devlet katkısı ile birlikte 51 milyar TL'yi geçti. Son 4 yılda devlet katkısı teşviki ile birlikte fon tutarı ve katılımcı sayısı da iki kat artış gösterdi. Ocak 2017'de yürürlüğe girecek olan BES otomatik katılım uygulaması ile sistem büyüme ivmesini hızlandıracak.

NE KADAR KESİLECEK?

Çalışanın katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3'üne karşılık gelen miktar olacak. Bu tutar en geç, çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü, işveren tarafından şirkete aktarılacak. İşveren, katkı payını zamanında aktarmaz yada geç aktarırsa çalışanın birikiminde meydana gelen parasal kayıptan sorumlu olmuş olacak. Çalışan, otomatik katılıma ilişkin emeklilik sözleşmesinde belirlenen tutardan daha da yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını da işverenden talep edebilecek.

İKİ AYDA CAYMA HAKKI VAR

Çalışan, BES otomatik katılıma katıldığı tarihi müteakip 2 ay içerisinde sözleşmeden vazgeçebilecek. Cayma halinde ise, ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde çalışana geri iade edilecek. Şirket ise cayma süresince ödenen katkı paylarının değer kaybetmemesini sağlayacak şekilde fon yönetiminden sorumlu olacak. Cayma hakkını kullanmak istemeyen çalışan, belirlenecek durumlarda katkı payı ödemesine ara verilmesini talep edebilecek. Bu emeklilik sözleşmesi bulunan çalışanın işyerinin değişmesi halinde, yeni işyerinde bu madde kapsamında emeklilik planı varsa, çalışanın birikimi ve sistemde kazandığı emekliliğe esas süresi yeni işyerindeki emeklilik sözleşmesine dahil edilecek. Yeni iş yerinde emeklilik planının bulunmaması durumunda ise çalışan, talepte bulunurda önceki işyerinde düzenlenmiş sözleşme ile katkı payı ödemesini sürdürebilecek.

BİN LİRA DEVLET KATKI VERECEK

Çalışan adına BES hesabına ödenen katkı payları üzerinden devlet katkısı sağlanacak. çalışanın cayma hakkını kullanmaması durumunda girişte bir kereye mahsus olmak üzere, bin lira devlet ilave katkı sağlayacak. Bakanlar kurulu, bu tutarı yarısına kadar artırabilecek ya da yarısına kadar azaltabilecek.

YENİ SİSTEME KİMLER DAHİL OLACAK?

1 ocak 2017 tarihi ile birlikte 45 yaşını doldurmamış çalışanlar BES kapsamında yer alacak. SSK'ya bağlı çalışanlar Emekli Sandığı'na bağlı devlet memurları otomatik katılım kapsamında yer alacak. BağKur sigortalıları otomatik katılım kapsamında yer almayacak.

ÇALIŞANLAR NE KADAR ÖDEYECEK?

Prime esas kazancın yüzde 3'üne karşılık gelen tutar her ay katkı payı olarak ödenecek. Mesela ayda 1.647 TL alan asgari ücretli çalışanların ödeyeceği aylık katkı payı tutarı 50 TL olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *