» 
 

Otomotiv sektörü bankalardan taşıt kredisi indirimi bekliyor

Ekonomide canlanmayı sağlamak için konut sektöründe atılan adımlar ve konut kredilerindeki indirimler oldukça olumlu karşılanırken, otomotiv sektörü de taşıt kredileri için aynı şekilde indirim yapılmasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bankacılara seslenerek sektörün canlanması için konut kredilerinde indirim yapılması hususunda bankalara çağrıda bulunmuş, ardından da kredi indirimleri ardı ardına gelmeye başlamıştı. Konut sektöründe hareketliliği sağlaması için atılan adımların aynı şekilde otomotiv sektöründe de yaşanması için sektör yöneticileri çağrıda bulundu.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan’ın yaptığı açıklamalarda sektörde yaşanan satışların adetinde geçtiğimiz yıla göre düşüş olduğu bilgisi yer alırken, temmuz ayında yapılan satış miktarının geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 30 daha düşük olduğu bilgisi verildi. Gülan, konut kredilerinde yapılan indirimin taşıt kredileri için de uygulanmasının sektöre ivme kazandıracağını düşündüğünü belirtti.

Gülan, otomobil alımlarının yüzde 58’inin taşıt kredisiyle yapıldığını belirtti ve satışlarda taşıt kredisi faiz oranlarının ve vadelerin önemine dikkat çekti. BDDK’nın araç bedeline verilen krediyi sınırlandırarak belli bir kısmına kredi kullandırmasının ve vadelerdeki 48 ay limitinin araç alımını etkilediğine dikkati çekti. Türkiye’de bulunan 15 yaş üstü 4 milyon araç olduğunu hatırlatan Gülan, tüketicilerin yeni araç almaları sayesinde çevreye verilen zararın azaltılacağı ve insan hayatının korunacağı görüşünü paylaştı. Eski araçların bakım-onarım maliyetleri ve yüksek yakıt tüketimi nedeniyle yeni araç almak isteyen vatandaşlar için uzun vade ve uygun faizin önemine dikkat çeken Gülan, bu yıl sonunda otomotiv sektöründeki ihracat ve üretimde Türkiye’ye yeni rekorlar getireceğini belirtti.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, otomobil alımında en çok tercih edilen yönetimin kredi kullanımı olduğunu belirtti ve araç kredilerinde yapılacak muhtemel indirim sayesinde satışların kademeli olarak artacağını beklediklerini ifade etti. Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, konut kredilerinde sunulan çözümler sayesinde hemen sonuç alınmaya başladığını, aynı şekilde otomotiv sektöründe de kredi indirimleri ile katkı sağlanabileceğini belirtti. Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök ise vatandaşların otomobil alırken kredi faizlerinde ptikolojik sınırın yüzde 1’in altı olduğuna dikkati çekti ve tüketicilere en uygun finansal seçeneğin sunulmasının en önemli konu olduğunu ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *