» 
»
 

Otopark yönetmeliği değişiyor! Son dakika...

Daha önce her 3 daire için 1 adet otopark yapma zorunluluğu olan yönetmelik değişiyor. Yeni otopark taslağında her daire için 1 otopark yapmak zorunlu oluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlayarak görüşe açtığı yeni otopark yönetmeliği taslağına göre daha önce her 3 daire için 1 otopark yeri ayırma zorunlu iken artık her daire için 1 otopark zorunlu hale geliyor. Otopark bedeli için de değişiklik öngörülen yeni taslakta otopark ihtiyacı karşılanamayan durumlarda belediye veya valilik tarafından alınan otopark bedeli ile ilgili kimin hangi usullere göre alacağına ilişkin maddeler kaldırıldı. Bunun yerine “Parselinde veya yapıda otopark tesisi mümkün olmadığı takdirde yönetmeliğe uygun olarak otopark bedeli istenir” ibaresi konuldu.

Zorunlu otoparkın azami 250 metrelik mesafede olması da otopark yapılması mümkün olmayan durumlarda taslakta yer aldı. Toplu konut inşaatları, kamu kurum ve kuruluşlar, sinema ve tiyatro, hastane ve otel gibi yapılarda ise otopark ihtiyacı zorunlu olarak parsel ya da bina bünyesinde karşılanacak. Söz konusu yönetmeliğim 1 Ocak 2018'de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

YAPI KULLANIM İZNİ VERİLMEYECEK

Her daireye en az 1 otopark ayrılması zorunluluğunun yanı sıra dikkan, banka ve mağazalarda 30 metre, market ve AVMlerde 20 metre, otellerde her 3 odaya, hastanelerde 75 metrekareye, ibadet yerlerinde 100 metrekareye en az 1 araç otopark alanı ayrılmamaması durumunda binalara yapı ruhsatı verilmeyecek. Otoparkların hazır hale gelmemesi durumunda da yapı kullanım izni verilmeyecek. Ayrıca daha önceki yönetmelikte yer almayan yeni tanımlar arasında Açık otopark, ada içi otopark, mekanik otopark, ortak otopark uygulaması, yeraltı otoparkı, Park Et-Devam Et Otoparkı gibi yeni ibareler de yeni taslakta yer aldı.

Yeni otopark yönetmelik taslağına göre otoparklarda her 50 park yerinden birisi elektrikli araçlara uygun olarak düzenlenmek zorunda. Ayrıca açık otoparkların zemininde su geçiren malzeme kullanımı zorunlu hale getiriliyor. Bisikletliler için yapılan düzenlemede ise bütün otoparklarda alanın yüzde 1'i bisiklet ve motosiklet park yeri olarak ayrılacak. Otopark içindeki yaya yürüyüş alanları, kaldırımlar otopark olarak kullanılma açılamayacak. Toplu taşıma istasyonu, durak veya aktarma noktalarına ise en çok 500 metre mesafede tesis edilen “Park et-Devam et” otopark alanları ayrılması yer alıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *