» 
»
 

Otoyollarda ortalama hız uygulaması 1 Temmuz'da başlıyor

Karayolları Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, otoyol giriş çıkışlarında mesafe ve hız ortalamasını ihlal eden sürücülere ihlal limitine göre çok ciddi para cezaları kesilecek. Uygulama 1 Temmuz 00.00 itibariyle başlamış olacak.

Ülkemizde, özellikle bayram tatillerinde her yıl yaşanan yoğun trafiğin yol açtığı ölümler çok ciddi rakamlara ulaşırken, yoğunluk olamadığı süreçlerde de sürücülerin hız limitlerini aşmalarından kaynaklı çok sayıda kaza ve ölümle sonuçlanan sonuçları ortaya çıkarmakta. Hız limitleri şehir merkezlerinde eds gibi sistemlerle daha önce denetleniyordu ancak gelen çok sayışa şikayet üzerine şehir merkezlerindeki uygulamalar rafa kaldırılıştı. Buna istinaden Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel müdürlüğü arasında geçtiğimiz ay imzalanan protokol çerçevesinde 1 Temmuz tarihi itibariyle otoyollarda OGS/HGS gişelerinden geçiş anından başlayarak, çıkış anına kadar geçen süreyi hesaplayacak olan sistem ortalama hız/süre limitinin üstünde olursa trafik cezası olarak plakaya yansımış olacak.

Bu uygulamada, bir otomobilin 120 km hızla otoyolu ne kadar sürede tamamlayabileceği belirlenerek, eğer süre limitin altındaysa aşarı hızdan ceza yazılacak. Yani,  120 kilometre hız sınırı olan bir çevre yolunda 450 km uzunluğundaki İstanbul-Ankara TEM yolunu 4 saat 15 dakika, Bodrum'a giderken kullanılan 112 km'lik İzmir-Aydın otoyolunu 1 saat 11 dakikadan daha kısa sürede tamamlayanlar, 536  kilometrelik Niğde Şanlıurfa yolunu 5 saat 21 dakika, 83 km'lik Adana-Mersin yolunu 1 saat 6 dakika ve son olarak uygulama yapılacak otoyol olan 365 km'lik Adana-Şanlıurfa yolunu 3 saat 43 dakikadan daha az sürede tamamlayan sürücülere cezai işlem uygulanacak..

Yeni uygulamaya girecek sistem ile tam olarak hedef, sürücülerin otoyollarda sürüş yaptıkları aracın sınıfına bağlı olarak izin verilen hız limitlerinin üzerinde araç kullanmalarından dolayı yaşanan kazaların ölümle sonuçlanmasını önlemek, egzoz emisyon oranlarını düşürerek çevreye verilen zararın minimuma indirilmesi ve aşırı hızdan dolayı yüksek yakıt tüketiminin ithalat üzerindeki etkisini azaltmak olarak belirlendi.

Bu yılın başında, o otoyola ait belirlenmiş olan hız sınırını yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşılmasının cezası 210 TL, belirlenen hız limitinin yüzde 30’dan fazlasının aşılması durumunda ise 427 TL ceza uygulanıyor. 
Trafik cezalarının 15 gün içinde ödenmesi durumunda ise yüzde 25’lik bir indirim uygulanıyor.


   
   

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *