» 
 

Oyun ve otomotiv sektörüne müjde! Yeni düzenlemeler yolda

Önemli bir potansiyel barındıran oyun ve otomotiv sektöründe standart ÖTV ve KDV uygulaması olmamasına yönelik çalışma yaptıklarını belirten Bakan Zeybekçi, ihracat ve tanıtım destekleri hakkında bilgi verdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'de oyun sektörünün önemli bir potansiyel barındırdığını ve yeni gelişmeye başladığını belirterek, sektöre yönelik bazı çalışmalar yapıldığını kaydetti. Yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıl sadece bilgisayar oyunları sektöründe 500 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiğini belirten Zeybekçi, oyun geliştiricileri ihracat desteklerinden yararlandırdıklarını, fuarlara katılım ve tanıtım yapabilmeleri yönünde teşvik ederek tüm masraflarını karşıladıklarını ifade etti.

Türkiye'nin elektronik ve sanal oyunlar ile animasyon oyunlarında dünyanın merkezi olabilmesi için çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını kaydeden Zeybekçi, "Yüzde 100 Türkiye'de üretilmiş, yüzde 100 katma değeri olan bir ihracat kalemi. 4-5 milyar dolarlık rakama ulaştığımızda çok büyük bir birikim, büyük bir iklim, büyük bir kültür vadisi oluşacak inşallah. Bu sektördeki gençlerimizle muhteşem bir bölge yaratacağız." ifadelerini kullandı.

ÖTV ve KDV ile ilgili hükümetin attığı adımların olumlu etkiler meydana getirdiğini ifade eden Bakan Zeybekçi, bu durumun otomotiv gibi bazı sektörlerde beklenti yarattığını dile getirdi. Mobilya ve beyaz eşyada eylül sonuna kadar KDV indirimi müjdesinin Başbakan Binali Yıldırım tarafından verildiğini hatırlatan Zeybekçi, otomotiv sektöründe böyle birşey öngörmediğini, Türkiye'deki yaklaşık 21 milyon motorlu taşıt için vergiyle ilgili farklı bir çalışma olabileceğini kaydetti. Otomotiv sektöründe ÖTV ya da KDV ile ilgili standart bir uygulamanın söz konusu olmadığını belirten Zeybekçi, "Dolaylı bir uygulamaya gitmek istiyoruz. Bir çalışmamız ve ilgili bakanlıklarla mutabakatımız var. Çalışma bittiğinde güzel bir şey ortaya çıkacak, bunun da sektöre etkisinin aynı şekilde olmasını bekliyoruz. 'Yerli üretilen otomobillerde geçerli olmak şartıyla' diye bir tedbiri de alarak bunu yapacağız." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *