Ozan Tabakasında görülen incelme azalıyor

Bilim insanlarının araştırdığı Antartika'nın üzerinde bulunan ozon tabakasında incelmenin azalmaya başladığına yönelik net kanıt ve bilgilere ulaşıldığını açıkladı. Hindistan'ın yüz ölçümü büyüklüğündeki delik kapandı.

Bilim adamlarının 2015 tarihinin Eylül ayında yapmış olduğu ölçümlerde, ozon tabakasında görülen deliğin 2000 yıllarına nazaran sayısal değerlere göre 4 milyon kilometrekare kadar küçüldüğü gözlemlendi.  Bu demek oluyor ki yaklaşık Hindistan ülkesinin yüz ölçümü kadar bir küçülme meydana gelmiş. Ozon tabakasında görülen delikteki daralmanın, en azından yarısının kullanılan zararlı kimyasal ürünlerin azaltılması sayesinde gerçekleştiği savunuluyor.

Ozondaki deliğin özellikle Antartika kıtasının hemen üzerinde oluşmuş olmasının temel nedeni aşırı soğuk olan hava durumunun ve güneş ışınlarının bölgeye düşüş yoğunluğu olduğu söyleniyor. İngiliz bilim adamlarının Antartika kıtasının yaklaşık 10 kilometre civarında üzerinde bulunan ozon tabakasının belirgin bir şekilde aşındığını ve inceldiğini 1980’li yılların ortalarında fark edip gözlemlemişlerdi.

1986 yıllarında ABD’li bir bilim insanı Susan Solomon, ozon tabakasına neyin zarar verdiğini açıklamıştı. Kloroflorokarbon gazlarının ozon tabakasına ciddi zararlar verdiğini bu edindiği bilgi ile kanıtlamıştı. Bu gazlar saç spreylerinde buzdolaplarında, derin dondurucularda ve klimalara kadar birçok malzemede kullanılıyor.

Kanıtlanmış olan bilgi 1987 yılında Montreal protokolü ile Kloroflorokarbon gazlarına yönelik ciddi önlemler getirilmişti.  Bunun üzerine 2000’li yıllardan sonra bu gazlara yönelik üretimlerde ciddi bir düşüş görüldü. Kloroflorokarbon gazlarının atmosfer ortamındaki ömrü 50 ila 100 yıl olduğu tahmin ediliyor. Atmosfer tabakasının 2. Katmanı olan stratosferinde hala bulunan CFClerin zaman içinde yok olacağı düşünülüyor. Bu azalma sayesinde de ozon tabakasındaki deliğin git gide daha da küçüleceği tahmini yapılıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *