Özel öğrenci yurtları yönetmeliği değişikliği Başbakanlığa gönderildi

Özel öğrenci yurtlarına, pansiyonlarına, apartlarına ve stüdyo dairelerine yönelik düzenlemeleri içeren yönetmelik taslağı MEB tarafından hazırlanarak Başbakanlığa gönderildi. Buna göre Özel Öğrenci Barınca Yönetmeliği'nde hangi değişiklikler yapılacak? İşte detay haber...

Belediyelerin, üniversitelerin, kamu kurumlarının öğrenci misafirleri ve benzeri yerlerin kapsama alındığı yönetmelik taslağı Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanarak Başbakanlığa gönderildi. Yönetmelik taslağında yurt denetimlerinin öğretim yılı içinde en az iki kez yapılacağı, ortaokul öğrencileri için öğrenci yurdu ve pansiyonu açılabileceği konuları yer alırken, ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerinin müstakil binalarda olmak üzere yalnızca öğrenci yurtları ya da öğrenci pansiyonlarında barınabilecekleri belirtiliyor. 150 ve üzeri öğrenci kontenjanına sahip kurumlarda hemşire/hemşire yardımcı ya da acil tıp teknikeri personelin zorunlu olacak.

Özel öğrenci yurtlarında asgari kontenjan sınırlaması da getirilen taslakta, özel öğrenci yurdunda en az 40 öğrenci, pansiyonda en az 30 öğrenci, apartı ile stüdyo dairesinde ise en az 10 öğrenci kalabileceği belirtiliyor. Kurum yönetimi, yeni kaydolan öğrencilere binayı tanıtacak ve acil durum tahliye yolları ile toplanma alanlarını gösterecek. Kurum personeli ve öğrencilerin katıldığı acil durum tahliye tatbikatı yılda 2 kez kurumlarda uygulanacak.

Yurt binalarındaki yangın merdivenleri ve kaçış yolu kapıları yangına dayanıklı malzemeden yapılacak. Binanın iç,dış duvar ve tavan döşemelerine ahşap ya da yanma özelliği yüksek olan malzemelerden giydirme yapılamayacak. Kurumlardaki acil çıkış kapıları, içeriden kilitlenmeyecek ve dışardan açılmayacak şekilde yangın ikazıyla otomatik olarak açılacak şekilde yapılacak. 100'den fazla kontenjanı olan kurumlarda duman ve ısıya duyarlı, gaz kaçaklarını algılayan sensörler, alarm sistemi ve otomatik söndürme sistemi zorunlu olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *