Özel öğrenci yurtlarının ruhsat yetkisi MEB'e devrediliyor

Öğrencilere barına hizmeti veren ticari işletmeler için kurum açma ve ruhsat düzenleme yetkisi MEB'e devredilmesi sonrasında yeni bir yönetmelik yayımlanacak.

23 Kasım'da TBMM Genel Kurulu'nda özel yurtlara ilişkin yeni hükümleri düzenleyen madde kabul edilmişti. Buna göre özel barınma hizmeti sunan kurumların iş yeri açma ve çalışma ruhsatı, Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilecek. Bakanlık bu işlemlerin tamamlanmasının ardından yeni bir yönetmelik yayımlayacak.

Öğrencilere özel barınma hizmeti sunan özel yurtlar, mevzuata aykırılık tespit edilmesi halinde kapatılabilecek ve bu yetkiyi bakanlık valiliklere de devredebilecek. Yeni uygulama ile belediyelerin farklı uygulamalarından kaynaklanan sorunların giderilmesi amaçlanırken, özel yurt hizmeti verecek olan kurumların iş yeri açma ve çalışma ruhsatı da Bakanlık tarafından verilecek.

Tasarı yasalaştığında öğrenci yurtlarına ilişkin yeni bir yönetmelik çıkarılacak ve yurt, apart evi, pansiyon, stüdyo ev gibi öğrencilere barınma hizmeti sunan merkezlerin standartları belirlenecek. Ayrıca bakanlık bu standartlara göre denetim yapma yetkisine de sahip olacak.

Türkiye'de mevcut özel öğrenci yurdu sayısı 2 bin 887 ve bu yurtlarda toplam 203 bin 996 öğrenci barınıyor. 3 Kasım 2004 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe giren Özel Öğrenci Yurdu Yönetmeliği hükümlerine göre açılarak işletilen ve denetlenen yurtların açılış izinlerini valilikler, iş yeri açma ve çalışma ruhsatını ise belediyeler veriyor. 2011 yılında yönetmelikte yapılan bir düzenleme ile ders yılı ile sınırlı olmak üzere ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin geçici olarak ortaöğretim yurtlarında barınmalarına izin verilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *