» 
 

Özel Tüketim Vergisi düzenlemesi istişare ile yapılacak

Aracın kullanım amacı, motor hacmi, fiyat ve emisyon gibi kriterlerin yeni Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) sektörle istişare edileceğini, Maliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı.

Sıfır araçlar ile ilgili Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesinin adil bir sistem için oluşturulduğunu ve sektör temsilcileri ile istişare edildikten sonra faaliyete geçirileceği açıklamaları Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan geldi. Ağbal, sosyal medyada dolaşan yeni ÖTV oranlarının gerçeği kesinlikle yansıtmadığını belirterek, belli bir oranın altında kalacak olan araçlara daha az vergi oranının belirleneceğini dile getirdi.

Yeni sistemi sektörle istişare ettikten sonra uygulamaya koyacaklarının altını çizen Ağbal, yeni düzende de motor silindir hacmi kriterinin devam edeceğini belirtti. Fakat motor ve silindir hacmine sahip olan araçların farklı amaçlarla kullanıldığını bildiklerini, böylelikle 1.4 litre motor hacmine sahip, düşük emisyonlu kompakt bir binek otomobil ile aynı motor hacmine sahip spor otomobil veya SUV'un vergisinin farklı olacağını, binek versiyonunun vergisinin düşebileceğini açıkladı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *