» 
»
 

Paça çorbası vitamin ve mineral içeriğiyle kışın doğal antibiyotiği

Kahramanmaraş mutfağının geleneksel lezzetleri arasında yer alan paça çorbası özellikle kış aylarında vitamin ve mineral içeriği nedeniyle "doğal antibiyotik" niyetine sabah akşam tüketiliyor.

Uzmanların doğal antibiyotik olarak tanımladığı paça çorbası, içeriğindeki zengin vitamin ve mineraller nedeniyle kış aylarının vazgeçilmezi. Kahramanmaraş'ta asırlardır süren çorba geleneğinde en başta yer alan paça çorbası kentin sokaklarında yer alan işletmelerde oldukça çok miktarda satılıyor.

Kahramanmaraş'ta çorba telaşı sabahın ilk ışıklarıyla başlıyor ve akşam geç saatlere kadar yoğun olarak devam ediyor. Paça çorbası içmek için kente günübirlik gelen ziyaretçiler bile mevcut. İçeriğinde yer alan kalojen, vitamin ve mineraller nedeniyle uzmanların doğal antibiyotik olarak tanımladığı paça çorbası, grip ve nezle olanların, kemik kırılması yaşayanların oldukça çok tercih ettiği bir zengin bir çorba olarak dikkati çekiyor.

İçerisinde sarımsak, limon ve sirke gibi unsurların bulunduğu paça çorbası, hem antioksidan, hem de yüksek vitamin değerleri nedeniyle tavsiye ediliyor. Özellikle kanser hastaları üzerinde paça çorbası içeriğinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi nedeniyle olumlu etkisi olduğu uzmanlarca belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *