» 
»
 

Pakistan Taliban'ın yeni lideri ile Kabil saldırısı bağlantısı

ABD Pakistan'a hava saldırısı düzenledikten sonra Taliban lideri Molla Ahtar Mansur hayatını kaybetmişti. Onun yerine yeni lider Haybatullah Akhundzade geçti. Kabil'deki 11 kişinin öldüğü intihar saldırısının da Taliban'ın üstlendiği söyleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin geçtiğimiz haftasonu Pakistan'a düzenlemiş olduğu hava saldırısında Taliban lideri Molla Ahtar Mansur yaşamını yitirmişti. Bu olayın ardından ABD Molla Ahtar Mansur'un kendi askerleri için tehdit unsuru olduğundan dolayı hava saldırısı gerçekleştirdiklerini doğruladı. Ölen Taliban liderinin ardından, militan üyelerinde bir kargaşa çıktı. Hızlı bir seçim ile yeni Taliban lideri Molla Haybatullah Akhundzade seçildi. Bugün Kabil'de mahkeme personellerini taşıyan servise düzenlenen intihar saldırısında da 11 kişinin öldüğü açıklandı. Bu kanlı intihar saldırısının ise Taliban'ın üstlendiği söyleniyor.

Molla Ahtar Mansur'un içerisinde bulunduğu araca, Amerika tarafından hava saldırısı düzenlendi. Aracın bombalanmasının ardından Taliban lideri hayatını kaybetti. Daha sonra Taliban grupları arasında bir çatışma çıktı. Huzursuzluğun ve sürtüşmelerin yaşandığı Pakistan'da hızlı bir seçim yapıldı. Talibalan üyeleri arasında yapılan seçim sonrasında Taliban'ın 60 yaşında olduğu söylenen yeni lideri Molla Haybatullah Akhundzade seçildi. Seçimlerin ardından bugün Afganistan'ın kalbi Kabil'de bir intihar saldırısı gerçekleşti. Mahkeme personellerini taşıyan servise düzenlenen intihar saldırısında 11 kişi hayatını kaybetti. Yeni Taliban lideri tam da bu haberin ortasında yer alıyor. Çünkü the guardian gazetesine göre 11 kişinin öldürüldüğü saldırıyı, Taliban'ın üstlendiğini söyleniyor.


 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *