» 
»
 

Panik atakla başa çıkmak mümkün mü?

Çağın hastalığı panik atak günlük yaşantımızı olduk etkilemekte. Yaşam kalitesini düşüren oldukça düşüren panik atak krizlerini bir takım önlemler alarak engellemek mümkün. İşte uzmanlardan altın öneriler…

Panik atak rahatsızlığını İstirahat halinde olmanıza karşın bir anda ortaya çıkan her an ölecekmiş hissi yaratan yoğun korku ve kaygı hali neticesinde hissedilen çarpıntı, göğüste ağrı, nefes alıp vermede zorluklarla tanımlayabiliriz. Uzamanlar panik atak rahatsızlığının her yaş gurubunda görülebileceğinin ve bu durumun bir uzman yardımı ile tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizmekte.

Panik atak krizi olarak adlandırılan duygu durum bozukluğu sebebiyle kişi günlük yaşam alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kalabilmektedir. Bu kişiler korkulu rüyaları olan atakları geçirmemek adına hayat şekillerini değiştirerek aktifliklerini durdurabilirler. Bu gruptaki hastalar öncelikle yapılan birtakım tetkikler nörolojik rahatsızlıklar açısından değerlendirilir. Bir neden bulunamadığı takdirde de psikiyatri bölümüne sevk edilmektedir.

PANİK ATAK KRİZLERİNİ ÖNLEMEK MÜMKÜN!

Panik atak krizlerinin oluşma sebeplerinin başında ani kayıplar, kazalar, boşanmalar gibi stresli dönemler gibi olumsuz ve evlenme, bebek sahibi olma gibi olumlu etkenler bulunmaktadır. Hastalığın tedavisinde krizleri tetikleyiciler göz önüne alınarak kişi için en uygun ilaç tedavisi ve terapi yöntem saptanmalıdır.

Öte yandan uzmanlar krizleri önlemek için kişinin bu durumun zihinsel bir sorun olduğunu idrak etmesi, yalnız olmadığını kendine hatırlatması, bu krizi yaşayan başka kişiler ile diyalog kurması, atak sırasında gözlerinizi kapatmak yerine bir yere odaklanarak nefes hızınızı düşürmeye çalışmasının büyük önem taşıdığını aktarıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *