» 
»
 

Paralimpik tenisçiden yol ücreti alan notere 15 bin lira ceza

İzmir'de gittiği noterde binaya engelli rampası bulunmaması nedeniyle giremeyen paralimpik tenisçi Ün'den yol ücreti alan notere 15 bin lira, bina sahibine de 3 bin lira ceza verildi.

İzmir'in Buca ilçesinde bir notere giden paralimpik tenisçi Büşra Ün, binaya girişte engelli rampası bulunmaması nedeniyle notere girememiş, bu nedenle kendisine bina önünde hizmet verilmişti. Ün'den yol ücreti kesilmesi üzerine olayı sosyal medyada paylaşmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürlüğü, 16. Noterle ilgili inceleme başlattı. Yapılan açıklamada İzmir Valiliği Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunun incelemesi sonucunda İzmir 16. Noterinin hizmet vermekte olduğu iş yerinin erişilebilirlik eksikliklerinin tespit edildiği, bu nedenle de bina sahibine 3 bin lira, notere ise kamu kurumu olması sebebiyle 15 bin lira idari para cezası kesildiği belirtildi.

Engelli rampası bulunmayan noterde kendisine bina önünde verilen hizmet karşılığında yol ücreti olarak alınan 17,74 lira Büşra Ün'e daha sonra iade edilmişti. Ancak 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun hükümlerine göre bina sahibi ve noter idari para cezası aldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *