» 
 

Parasını getirenden vergi alınmayacak! Son gün 31 Aralık

Milyarlarca doları Türkiye'ye çekmek için hazırlanan tasarı Meclise sunuldu. 31 Aralık 2016 tarihine kadar yurt dışındaki varlıklarını getiren iş yerleri ve kişilerden vergi alınmayacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklıyor...

Devlet, yurtdışına milyarlarca doları Türkiye'ye çekecek tasarıyı sonunda Meclise sundu. Eğer tasarı kabul edilirse, yurtdışındaki varlıklarını Türkiye'ye çeken şirketlerden ve kişilerden hiçbir şekilde verdi alınmayacak. Son günü 31 Aralık 2016 olarak belirlenen tasarının Meclisin onayından geçmesi bekleniyor. Herhangi bir konudan dolayı da hiçbir şekilde araştırma, soruşturma, inceleme yapılmayacağı bildiriliyor. Bu sene sonuna kadar yurtdışından alacağı veya taşınmazı bulunan kişilerin bildiride bulunması lazım. Bildiride bulunanlar bir senelik bir dönemde karşılığını Türkiye'ye getirdiği takdirde aynı tasarıdan yararlanabilecek ve vergi ödemek zorunda olmayacaklardır. Bu şekilde vatandaşların yatırımlarını Türkiye'ye yapmaları aynı zamanda yurtdışındaki varlıklarını Türkiye'ye çekmeleri için teşvik edilmiş olunuyor.

31 Aralık 2016 tarihine kadar yurtdışındaki mal varlığını, parasını, altınını veya menkul kıymet, sermaye piyasası araçlarını Türkiye'ye çekmek istediklerini kişilerin veya şirketlerin bankalara ya da aracı bir kuruma bildirmeleri gerekiyor. Bu şekilde yıl sonuna kadar parasını getirebilecek. Daha öönceden yapılan bildirimler vergi dairesinde yapılırken artık direkt olarak bankalara yapılabilecek. Yapılan bildirimin ardından kişilerin bir ay süreye kadar yatırımlarını çekmeleri gerekmektedir. Türkiye'ye çekilen paralar, sermaya hesabına bağlı olmadan değerlendirilecek olup, faiz gibi gider indirimi yapabileceklerdir. Paranın Türkiye'ye transferinde başka bir kişi adına getirilebildiği gibi, bu işlemden veraset ve intikal vergileri gibi herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapılan önceki düzenlemelerde yurtdışından getirilen yatırımlardan yüzde ikilik bir vergi alındığını die getirdi. Artık yapılan yeni düzenlemeden herhangi bir vergi ödemenin söz konusu olmadığını, parayı getirin ve işletmenize kaydedin ancak özel bir fon hesabı oluşturup tutulmasına gerek yok. Eski düzenlemedeki gibi illa vergi almamak için semayeye ekleme şartı yapmıyoruz dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *