» 
 

Parfüm ithalatı yapanlara üzücü haber! İlave vergiler yolda

İthalat Rejimi Kararına Ek olarak alınan kararla parfüm, şampuan, deodorant, diş macunu, ayakkabı boyası gibi birçok ürünün yer aldığı eşyaların ithalatında yüzde 17 ila 25 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi geldi.

Bakanlar Kurulunu tarafından alınan yeni kararla, Resmi Gazete'de yayımlanan karara istinaden, gümrük tarife pozisyonu ile isimleri belirtilen ve aralarında parfüm, şampuan, deodorant, diş macunu, ayakkabı boyası gibi birçok ürünün bulunduğu eşyaların ithalatında ürünlere yüzde 17-25 arasında değişen oranlarla ilave gümrük vergisi yansıtılacak.

Bu yeni kararla ithalat yapacak olan firmalardan tahsil edilecek toplam vergi oranı Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanun'da gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyini aşamayacak. Aşması durumunda ise kanunda gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyi uygulanacak. Öte yandan Kararların hayata geçirilmesinde eşyanın menşeinin doğru beyan edilmesinden ithalatçı firma sorumlu olacak.

Kararların yayımı tarihinden önce Türkiye'ye sevk edilmek üzere, taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış eşyanın ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin, kararın yayımı tarihinden sonra en geç 45 gün içinde tescil edilmesi halinde bu karar hükümleri uygulanmayacak. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *