» 
»
 

Parkinson hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Bir sinir sistemi bozukluğu olan parkinson hastalığı genellikle orta yaşlarda ve sıklıkla erkeklerde görülür. Tedavisi mümkün olmayan parkinson hastalığının belirtileri nelerdir? Koru Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Ertürk, parkinson hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulunuyor. İşte detaylar...

Genellikle 60 yaş ve üzerinde başlayan ancak çok genç yaşlarda da nadir olarak görülebilen, genetik parkinson hastalığını ele alan Koru Ankara Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Ertürk, ellerin durduk yere ya da ayakların yatakta aşağı pozisyonda titrediği durumlarda kişinin parkinson hastası olabileceğini belirtti. Bu hastalığın erkeklerde daha sık görüldüğünün altını çizen Ertürk, parkinson nedir ve parkinsonun belirtileri nelerdir? Sorularını cevaplandırıyor.

Parkinson hastalığı sinsi bir hastalıktır. Genellikle yavaş yavaş ilerleyen parkinson, kişilerde senelerce süren ellerde titreme ve yavaşlık olarak görülür. Parkinson sinir sistemi hastalığıdır ve beynin alt kısmında bulunan gri cevher çekirdeklerindeki bozukluklardan kaynaklanır. Genetik parkinson hastalarında ise genç yaşlarda ve nadiren ayaklarda kasılma ile titreme olarak da kendini gösterebilir. Parkinson hastalığı, sinir, stres altında kalan kişilerde daha belirgin olarak gözükür. Bu durumlarda titreme sıklığı daha da artar.

Parkinson olan hastalar düğme ilikleme, konuşma, kaşık, çatal kullanma gibi işlevlerini güçlükle yapar. Hatta zamanla oturduğu yerden kalkma, yürürken yavaşlama gibi durumlar çoğalarak hasta, bakıcıya bağlı hale gelebilir. Parkinson hastalarında tüm vücutta bir yavaşlama söz konusu olduğundan sindirim sisteminde de yavaşlama olur ve genellikle hastalarda kabızlık problemi görülür. Parkinson hastalarında konuşma bozuklukları, depresyon, eklem ağrıları, yorgunluk, ses kısıklığı, uyku ve cinsel işlev bozuklukları, ciltte yağlanma, idrar kaçırma, terleme görülebilir.

Parkinson belirtileri olan bir kişiye parkinson tanısı konulduğu anda tedavi başlatılmalıdır. Tedavideki gecikme hastalığın seyrini kötü etkileyecektir. Bu nedenle ellerde ya da bacaklarda titreme gibi problemler varsa kişinin bir an önce nöroloji uzmanı ile görüşmesinde fayda vardır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *