» 
»
 

Parkinson hastalığında beyin pili tedavisi

Halk arasında titreme hastalığı olarak da bilinen Parkinson, tedavisinde kullandıkları ilaçlara rağmen sonuç elde edilemeyen hastalar beyin pili sayesinde hayatlarını olumsuz yönde etkileyen titremelerine çözüm bulabiliyorlar.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh bu önemli hastalığın tedavisinde önemli gelişmeler kaydedildiğini geliştirilen beyin pili ameliyatlarının hastaların yaşamlarına olan katkılarını ve ameliyatla kazanılan iyileşme sürecinin nasıl ilerlediği paylaştı.

Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda görülen ve beyinde ‘dopamin’ adı verilen bir maddenin azalması sonucu ortaya çıkarak bedensel hareketlerde yavaşlama daha küçük adımlar atarak öne eğik bir şekilde yürüme ve titremeyle kendini gösteren Parkinson, .titremenin şiddetine göre hastanın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkiliyor.

Hastalığın asıl nedeninin beyindeki Dopamin maddesinin eksikliğinden kaynaklandığını belirten Zırh, tedavideki ilk aşamanın ilaç tedavisi olduğunu belirterek aradan yıllar geçtikçe hastalığın ilerlemesi ya da vücudun ilaçlara alışması sonucu tedavide yetersiz kalınması sonucu hastaların beyin pili tedavisine aday hale geldiği kaydetti.

Hastaya uygulanan bu pille, beyin içerisine elektrik akımı veriliyor. Pilin yerleştirilmesi için yapılan uygulamada uyanık olan hastanın kafatasının her iki tarafına birer küçük delik açılıyor. Sonrasında iki ince elektrot beynin içerisinde en uygun bölgeye yerleştiriliyor.

Son olarak da elektrotlar cilt altından geçen kablolarla yine cilt altına yerleştirilen pil cihazına bağlanıyor. Sonrasında yoğun bir pil programlama ve ayar dönemi geliyor. Sürecin tamamlanması ile de başkalarının yardımıyla hareket eden ve mesleğinin gereklerini yerine getiremeyen kişiler eski hayatlarına geri dönmüş ve sağlıklarına kavuşmuş oluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *