» 
»
 

Parkinson riski Türk kahvesi mucizesi ile önlenebiliyor

Kırk yıl hatırı olan Türklerin gelenekse içeceği Türk kahvesi kolon kanserinden kalın bağırsak kanserine, safra taşından, Parkinson’a kadar birçok hastalık riskini düşürüyor. İşte ayrıntılar…

Bilimsel araştırmalar merkezi Harvard Tıp akademisinin son yaptığı araştırmalara göre, Türk kahvesi tüketmek özellikle erkeklerde Parkinson hastalığı riskini düşürüyor. Öte yandan kahveye tat veren kakule iyi bir gaz giderici ve sindirim dostudur.

Kısaca araştırmalar gösteriyor ki Türkleri milli içeceklerinden olan ve Osmanlılardan günümüze kadar gelerek misafire sunulan başlıca içecekler arasında yer alan Türk kahvesi, tüketimi vücuda sağladığı yararlar açısından önemli bir içecektir. Ancak içerisindeki kafein nedeni ile tüketilen miktar ve zaman diliminde dikkatli olunması gerekmektedir.

TÜRK KAHVESİNİN FAYDALARI

Metabolizmayı bir miktarda olsa hızlandıran Türk kahvesi, özellikle beyne giden kan akışı hızını arttırarak kişiyi daha dinç hissettiriyor. İnsülün direncini kırarak tatlı gereksinimini azaltıyor. Migren ataklarının önüne geçiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *