» 
»
 

Parmak uyuşması önemli bir hastalığın belirtisi olabilir

Uzmanlar, parmaklarda uyuşukluk ve karıncalanma hissinin önemsenmediği takdirde kronikleşen bir rahatsızlığı dönüşerek daha büyük sağlık problemleri yaratabileceğini belirtti.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, parmaklarda ansızın gelişen uyuşma ve karıncalanma hissi, his kaybı gibi problemlerin önlem alınmadığı takdirde daha büyük problemler yaratabileceğini kaydederek, bu belirtilerin sadece yaşlılarda değil gençlerde de görülebileceğini ifade etti.

Belirli aralıklarla oluşabilen bu hissin bazı hareketlerin sürekli tekrarlanmasıyla ya da yanlış bir pozisyonda uyumakla sinirler üzerine aşırı basınç olması sebebiyle meydana geldiğinin altını çizen Cihan, boyun ve bel fıtığının da sinirin sıkışması nedeniyle elde serçe ve yüzük parmağında uyuşma yarattığını, el bileğindeki sinirin sıkışmasıyla da başparmak ve diğer parmaklarda uyuşmalar oluşturduğunu kaydetti.

Öte yandan el parmaklarında meydana gelen uyuşma ve his kayıplarının belirtisi olabileceği hastalıklar arasında, Karpal tünel sendromu, Kubital tünel sendromu, Periferik nöropati, Tarsal tünel sendromu, boyun ve bel kireçlenmeleri, mineral ve vitamin eksiklikleri, diyabetik nöropati, dolaşım bozuklukları da bulunmakta…

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *