» 
»
 

Parsel sorgulama ve pafta sorgulama nasıl yapılır?

Artık parsel ve pafta sorgulamak için belediyenin ilgili birimlerine gitmenize gerek yok. Parsel ve pafta sorgulamaları e-Devlet ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sayfalarından kolaylıkla yapılabiliyor. Peki, parsel sorgula ve pafta sorgulama işlemleri web üzerinden nasıl yapılıyor? Detaylar haberde…

Gündelik yaşamda bazı paftalar ve parseller kiralanmak ya da satın alınmak için beklemededir. Satın alınması muhtemel parseller olunca da devreye vatandaşlara işlerini kolaylaştırmak için sunulan parsel pafta sorgulama internet üzerinden hızlı bir şekilde bilgi alınabiliyor. Önceki dönemlerde olduğu gibi parsel ve pafta işlemleri için belediyenin tapu kadastro ya da imar birimlerine gitmeye gerek kalmadı. Harita üzerinden istediğiniz herhangi bir parselin, paftanın bilgilerine ulaşmak kolay hale getirildi.

TKGM sorgulama sayfasından belirlenen il, ilçe, ada, mahalle ve parsel bilgilerini girerek bir yerin pafta ve parsel sorgulama işlemleri hakkında ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Hatta coğrafi konumu ile ilgili enlem ve boylam bilgileriyle de sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. TKGM üzerinde yer alan sorgulama seçeneklerinden adres belirterek ya da arsa ve arazinin olduğu konum bildirilerek sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca bu sistemde sorgulama ekranındaki haritanın görünümünü de değiştirebilir, harita üzerindeki kısayollardan pek çok özelliği de kullanabilirsiniz.

Parsel ve pafta sorgulamak için öncelikle e-Devlet resmi web sayfasına giriş yapmanız gerekir. Ardından arama kısmına parsel pafta sorgulama ile imar bilgisi yazılması yeterli olacaktır. Mesela, Keçiören Belediyesi imar bilgisi sorgulama işlemleri için giriş yapmanız gerekiyor. Ardından adres bilgileri, ada ve parsel bilgileri ile sorgulama işlemi yapılmalıdır. Mahalle adı, sokak ve cadde adı, kapı numarası gibi bilgilere sahip olmanız ve arama seçeneklerine belirtip sorgulama işlemlerini tamamlamalısınız. Bu şekilde internet üzerinden kolaylıkla parsel ve pafta bilgilerine ulaşabilirsiniz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *