» 
»
 

Pasaport ve ehliyet işlemleri ile ilgili KHK kararı

OHAL kapsamında önceki gün yayımlanan KHK çerçevesinde bir yıl içinde pasaport ve ehliyet işlemlerinin Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredileceği duyuruldu.

Olağanüstü Hal kapsamında Resmi Gazete’de yayımlanan son KHK’lar çervesinde yeni uygulamalar da duyuruldu. Buna göre 1 yıl içerisinde daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen pasaport ve ehliyet işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’ne devredilecek ve işlemler buradan yürütülecek.

Bugün itibariyle başlatılan AB uyumlu, parmak izli ve çipli yeni pasaportlar için müracaatların emniyete yapılması gerekirken, 1 yıl sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından devralınıncaya kadar hizmet, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilmeye devam edecek.

Araçta ruhsat bulundurmayana ve tescil plakasını farklı bir yere monte ettirene de ceza geliyor. Ruhsatı araçta bulundurmayanlara ve plakayı monte edilmesi gereken yerin dışında başka bir yere monte edene 92 lira ceza kesilecek. Ayrıca plakanın yönetmelikte belirtilen ölçü ve niteliklerde olmaması, öngörülen sayıda plaka takılmaması, farklı okunması ya da okunamaması durumunda da araç sahibine 472 lira ceza verilecek. Bu tür plakaların uygun duruma getirilmesi için verilen süre 7 gün. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenlere verilecek ceza 877 lira olacak. Tescil plakası uygun duruma getirilene kadar ise araç trafikten men edilecek. Kabartma plaka kullanımı da böylece engellenmiş olacak.

Araç tescilli olduğu halde plakasız kullanan sürücünün alacağı ceza 698 TL ve plaka takılana kadar da araç trafikten men edilecek. Başka araca tescilli plaka takmanın ya da böyle bir araç kullanmanın cezası ise 5 bin TL. Ayrıca bu tür araçlar da trafikten men cezası ile karşı karşıya kalacak. Basılı kağıtlar ve tescil plakalarını yetkisi dışında basan ve dağıtan kişilere de 10 bin TL ceza verilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *