Pasifik Okyanusu’nda 8. Kıta keşfedildi! Zelandiya

Bilim insanları önemli bir keşfe daha imza atmaya hazırlanıyor. Yeni Zelanda'da Pasifik Okyanusu'nun hemen altında görünen dev kara parçasının 8. kıta olabileceği üzerinde araştırmalar yapılıyor.

Bir süredir konu hakkında önemli çalışmalar yürüten bilim insanları, Yeni Zelanda'nın en yüksek noktası olan Mount Cook dağının hemen ön kısmında denizin altında bulunan kara parçasının önündeki dev kara parçasının Zelandiya kıtası olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

Adaya verilen Zelandiya ismi ilk olarak adanın keşfinde büyük katkısı bulunan jeofizikçi Bruce Luyendyk tarafından 1995 yılında koyulmuştu. Ada üzerinde araştırmalar yapan bilim insanları tarafından açıklanan son verilere göre, Zelandiya'nın yüzölçümünün yaklaşık 5 milyon kilometrekare, yani kaba bir hesapla Türkiye'nin altı katından daha büyük bir yüz ölçümüne sahip.

Araştırmanın baş mimarlarından Nick Mortimer konuya ilişkin yaptığı açıklamada bu adanın keşfininin bilim dünyası açısında bir ada daha keşfetmiş olmaktan çok daha fazla olduğunu kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *