» 
»
 

Pazartesi Sendromu kalp başta olmak üzere çok hastalığa davetiye

Haftanın ilk günü kendinizi içten içe çaresiz mi hissediyorsunuz? Pazartesi Sendromu'na sizde yakalanmış olabilirsiniz. Artık dikkatli olma zamanınız geldi. Pazartesi sendromu kalp-damar hastalıklarına ve birçok hastalığa davetiye çıkartıyor.

Haftasonunun bitmesinin habercisi olan pazar günü akşamı stres başlıyor. Bu aralar sıkça duyduğumuz "Pazartesi Sendromu" şimdiden fenomen olmuş durumda. Pek çok kişinin geçici bir durum olduğunu düşündüğü bu ruhsal çöküntü durumu aslında stres kaynaklı olduğu için birçok hastalığa neden olabiliyor. Pskologlardan ve pskiyatristlerden gelen açıklamalara göre, stres bütün hastalıklara davetiye çıkartıyor. Çoğunlukla hep bir yarış içerisinde olduğumuz modern toplumda, okula giden çocuklarda ve işe giden bireylerde sıkça bu sendrom gözüküyor.

Stresin bütün hastalıklara neden olduğu ve ilk başta kalp ve damar sağlığını bozduğu uzmanlar tarafından belirlendi. Özellikle kişilik olarak dayanıksız, depresyona yatkın ve kaygıları olan kişilerde bu sendroma sıklıkla rastlanıyor. Prof. Dr. Erol Özmen'in açıklamalarına göre, sorumlulukları artan, okula ve işe giden bireylerin bu sendroma yakalanma ihtimali çok yüksek. Çoğu hastalığın stres kaynaklı oluştuğu ve kontrol altına alınmadığı durumlarda pskolojik rahatsızlıklara ardından da birçok hastalığa neden olduğunu söyledi. Toplumun pazartesi sendromu hakkında bilgi sahibi olması ve bu durumun şiddetinin artmadan kontrol altına alınması gerektiğini de açıklamalarına ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *