» 
 

Pelin Çift'le Gündem Ötesi'nde konu: Diriliş Ertuğrul'un Noyan'ı!

Diriliş Ertuğrul dizisinin kötü karakteri Moğol komutan Noyan ve dizideki Şaman töreleri, şaman inanışları ve ritüeller TRT 1'de yayınlanan Pelin Çift'le Gündem Ötesi'ne konu oldu... Noyan ve yanındaki büyücünün yaptıklarının gerçek temelleri var mı?

Pelin Çift ve Gündem Ötesi'nde Şamanlar ve Şamanizm konusu işlendi. Şamanlar, şaman inanışları ve şaman ritüellerinin uzmanlarla işlendiği programda kara şaman ak şaman türleri anlatıldı.

Çıkardığı sesler, ve ses çıkarırken trans haline geçmesi ile dizide dikkat çeken Moğol komutanı Noyan ve kara büyücünün yaptıklarının tarihsel gerçeklerle örtüşen yanları var mı? Programdaki uzmanlar Diriliş Ertuğrul'daki Ertuğrul'un düşmanı Noyan'ın kara şaman olduğunu söyledi.

Şamanizm nedir? Şaman nedir? Kara şaman ve ak şaman ritüelleri nelerdir? Hepsi Pelin Çitf'in soruları ve uzmanların cevaplarıyla konuşuldu. Moğollar ve tatarların inanışındaki şamanlığın temelleri ve diziye yansıması.

Programda çok enterasan bilgiler de paylaşıldı. Şamanların şifacı özelliklerinin bulunduğunu söyleyen uzmanlar günümüzde hangi şaman adetlerini hala uyguladığımıza ilişkin de bilgiler verdi.

Şamanizm bir din midir? Şamanlık ve kan ilişkisi nedir? Şamanlığın temelleri ve şamanların bugüne gelen sembolleri nelerdir? 

Programda bir izleyici Şamanların bir tedavi yöntemine girdiğine dair duyumları olduğuna ilişkin sorusuna, program katılımcıları "Davullarında erkek ve kadın sembolleri kullandıklarını biliyoruz. Tüm kitaplarda bu yönde bir referans var." ifadelerini kullandı.

Diriliş Ertuğrul geçtiğimiz bölümlerinde Noyan'ın yaptığı şeyler aslında ayin olarak değerlendiriliyor. Diriliş Ertuğrul'un tarihi gerçekler ve referanslara dayandığı Pelin Çift'in programında da işlendi. Noyan'ın bir kan ayetinde yine elini keserek akan kanı bir kemiğin üzerine akıtması ve kemiğin içinde Moğol askerlerin kanı içmesi ve onları ölüme göndermesi, askerlerin tuhaf hareketler yapmaları ve transa geçmeleri, büyücünün ayin esnasında söylediği sözler "kan" şeklindeki ifadelerin tamamı "Cengizhan'ın kutlu soyu için ölümün koynuna giren kutlu savaşcılarım kayıların kabusu olun." sözleri eski şaman geleneğine dayanıyor.

KADİR MISIRLIOĞLU PROGRAMA MESAJ ATTI...

Tarihçi Kadir Mısırlıoğlu'nun mesajında "Atatürk şamandı" şeklindeki sözler bulunması üzerine konuşmacılar Atatürk'ün şaman olup olmadığının bilinemeyeceğni fakat kendi döneminde bu konuda çeşitli çalışmalar yapıldığını söylediler. Atatürk'ün özel görevlendirmesi üzerine Prof. Dr. Yusuf Ziya Yörükhan tarafından şamanizm üzerine bir kitabın 1932 yılında yazıldığını belirttiler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *