» 
»
 

Pentagon Rakka'da PYD/PKK işbirliğine devam etme isteğini açıkladı

Bir Pentagon yetkilisi SDG ve ortakları ile işbirliğinin devam ettiğini, bu işbirliğini değiştirecek sebep olmadığını dile getirdi. Pentagon PYD/PKK'nın öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri ile Rakka operasyonuna devam edilmesini istediğini açıkladı.

Donald Trump yönetimine bildirilen Rakka planına göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) operasyona SDG ile devam etmek istiyor. Amerikan medyasında yer bulan Rakka operasyonunda SDG'ye yardım yapılması ve ABD'nin daha fazla askeri varlık göstermesi gerektiği haberleri üzerine bir açıklama yapan Pentagon yetkilisi, gün sonunda kararın Beyaz Saray tarafından verileceğini, SDG ve ortakları ile işbirliklerinin devam ettiğini bildirdi. Şu an için bu işbirliğini değiştirecek sebep bulunmadığını belirten yetkili, "Yönetim orada farklı bir şey yapmak veya oraya asker göndermek isterse bu da bir seçenektir ancak şu anda işleyen planı değiştirmeye çok gerek yok.” şeklinde konuştu.

El yapımı patlayıcılara karşı oradaki söz konusu gruplara zırhlı araçlar verdiklerini hatırlatan yetkili, onları her türlü tehdide karşı koruyacaklarını ve bu ekipmanları sadece SDG'nin Suriye Arap Koalisyonuna vereceklerini açıkladı. Her türlü seçeneğin görüşüldüğünü belirten yetkili, bu seçenekler konusunda yönetimi zorlamak istemeseler de Rakka operasyonunda SDG ile yola devam etmek gerektiğine inandıklarını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *