» 
 

Performansı yüksek memurlara ek ücret geliyor

Hükümet kamuda süre gelen personel rejimini değiştirmek adına önemli kararlar almaya devam ediyor. Yeni sistemle memurlara karne verileceği gibi başarılı oldukları takdirde ek ödeme alma imkanı sunulacak.

Kamuda kalıplaşmış yapının önüne geçeceği ve halkın şikayetçi olduğu “ kamuda işler yürümüyor”  kanaatini değiştireceği düşünülen yeni düzenlemeler kapsamında kamuda görevli personele iş yüküne göre 1 yıl ila 6 ay arasında başarı karnesi verilecek ve bu karne sayesinde başarılı olan personel ek ücret alacak.

Kısaca özetlemek gerekirse yeni yönetmelik taslağına göre, kamu personeline 6 aylık veya bir yıllık karne verilecek, A, B, C, D olmak üzere dört aşamalı performans değerlendirmesi yapılacak, personelden beklenen tutum, davranış, bilgi ve beceri düzeyinde 360 derece değerlendirme modeli uygulanacak.

Başarı puanı verilecek, başarı ücreti ödemesi yapılacak, birbirini takip eden üç değerlendirme döneminin en az ikisinde başarı puanı D olan personel hakkında görev veya görev yeri değişikliği, sözleşmesinin sonlandırılması gibi tedbir alınacak.

PERFORMANS DEĞERLENDİRME KILAVUZU

Kamu personeline karne sistemine ilişkin taslak 8-9 Mart'ta yapılacak çalıştay da masaya yatırılacak. Kaldırılan sicil sistemi yerine kamuda performansı dikkate alan bir değerlendirme sistemi için performans değerlendirme kılavuzu hazırlanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *